Ηττα για τις νεανίδες

Η ομάδα μπάσκετ νεανίδων του ΑΡΗ δεν τα κατάφερε στον τελικό της ΕΚΑΣΘ και ηττήθηκε από τον Ηρακλή με 52-40.

Την ήττα με 52-40 γνώρισαν οι νεανίδες του ΑΡΗ στον τελικό της ΕΚΑΣΘ από τον Ηρακλή. Οι “κίτρινες” βρέθηκαν απο την αρχή του παιχνιδιού πίσω στο σκορ και ήταν αναγκασμένες να κυνηγούν τον αντιπαλό τους. Οι αθλήτριες του Ηρακλή έκλεισαν με 14-7 το πρώτο δεκάλεπτο, ωστόσο ο ΑΡΗΣ κατάφερε στο δεύτερο δεκάλεπτο να μειώσει και να πάει στα αποδυτήρια με -1 (22-21).  Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν καταδικαστικό για τις παίκτριες του Μασλαρινού, που υπέπεσαν σε αρκετά λάθη.

Οι «κυανόλευκες» τα εκμεταλλεύτηκαν και αύξησαν τη διαφορά με 28-35, ενώ είχε φτάσει και στο +11 στο 28’. Στην τελευταία περίοδο η Σύρρα προσπάθησε παίρνοντας πρωτοβουλίες να κάνει κάτι αλλά απλά ο ΑΡΗΣ μείωσε σε 46-38 χωρίς να μπορέσει να απειλήσει περισσότερο τον αντίπαλό του και μοιραία ήρθε η ήττα με 52-40.

Τα δεκάλεπτα: 7-14, 21-22, 28-35, 40-52.
ΑΡΗΣ (Μασλαρινός): Κιλαζίδου 8, Σύρρα 10, Αντωνιάδου Α. 2, Τσαμπάκου 4, , Γιαννούδη 5, Γιοβανούδη, Χρηστίδου 2, Σολωμού 9(1), Χατζηαράπη, Τζιότζιου.
Ηρακλής (Κυρκούσης): Τσουμπερλή 9, Κογκαλίδου, Γεροστεργίου Χ. 6, Οικονόμου 6, Καλημέρη 6, Ξανθοπούλου, Λογδανίδου 12, Γεροστεργίου Μ. 2, Τσάντα 11(1).