Nίκησε τον ΚΑΟΔ ο Ολυμπιακός

Κορυφαίος του αγώνα ο Ντάνστον

Ο Ολυμπιακός νίκησε τον ΚΑΟΔ με 83-71 παίζοντας καλό μπάσκετ στην τελευταία περίοδο και πλέον σκέφτονται το παιχνίδι της Πέμπτης.

Οι απουσίες των Σπανούλη, Περπέρογλου, Σίμονς και Πρίντεζη δε θα μπορούσαν να αποτελέσουν δικαιολογία για το ματς με τον ΚΑΟΔ και έτσι ο Ολυμπιακός επικράτησε των Δραμινών με 83-71.

Βέβαια για να συμβεί αυτό χρειάστηκε αρκετή προσπάθεια αφού οι φιλοξενούμενοι ήταν για τρία σχεδόν δεκάλεπτα κοντά στο σκορ (52-49, 28’). Τελικά τα… δράματα αποφεύχθηκαν με τους γηπεδούχους να βρίσκουν κάποιο καλό ρυθμό και να τον επιβάλλουν έστω και στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Η ήττα του πρώτου γύρου αποτελούσε σίγουρα ένα επιπλέον κίνητρο για τους παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα οι οποίοι με το άκουσμα της κόρνας λήξης ξεκίνησαν να σκέφτονται τον Παναθηναϊκό. Οι φιλοξενούμενοι έμοιαζαν μόνο στο χρώμα της φανέλας με τον επόμενο αντίπαλο των «ερυθρόλευκων», αλλά σίγουρα διασκέδασαν την παρουσία τους στο φαληρικό στάδιο.