Στον τελικό οι κορασίδες

Την πρόκριση στον τελικό πήρε η ομάδα μπάσκετ κορασίδων του ΑΡΗ, που νίκησε στον ημιτελικό τον ΠΑΟΚ με 59-55.

Τον τίτλο της ΕΚΑΣΘ θα διεκδικήσουν οι κορασίδες του ΑΡΗ την Κυριακή κόντρα στον Μαντουλίδη, αφού στον ημιτελικό νίκησαν με 59-55 τον ΠΑΟΚ στο κλειστό της Καλαμαριάς.

Το παιχνίδι ήταν συγκλονιστικό και τα κορίτσια του ΑΡΗ χρειάστηκε να υπερβάλουν εαυτούς για να πανηγυρίσουν τη σπουδαία αυτή πρόκριση. Οι «κίτρινες» βρέθηκαν πίσω στο σκορ ακόμα και με 12 πόντους στο δεύτερο δεκάλεπτο (30-18), διαφορά την οποία φρόντισαν να καλύψουν με ένα σερί 2-11 πριν κλείσει το ημίχρονο και να πάνε τα αποδυτήρια με σκορ 32-29.

Προβάδισμα για πρώτη φορά πήραν στο 24’ με 33-34, ενώ προηγήθηκαν και με δέκα πόντους 43-53 στο 37’. Ο ΠΑΟΚ μείωσε 1,5 λεπτό πριν το φινάλε αλλά οι παίκτριες του ΑΡΗ έδειξαν ψυχραιμία και στο τέλος πανηγύρισαν.

Τα δεκάλεπτα: 22-18, 32-29, 38-41, 55-59

ΠΑΟΚ(Παπαδόπουλος): Αλεξίου 16, Κουρουρίδου 2, Παπαδοπούλου 10, Ράτζα 11, Κοβλακά, Ζουμπούλη 5, Μανωλοπούλου 11.
ΑΡΗΣ(Τζιότζιος): Σικαλίδου, Τσινέκε Ε. 10, Ιγγλέζου 11, Κατσαμούρη 8, Τσινέκε Κ. 19(2), Παπαρδέλα 2, Αντωνιάδου 6, Τζιότζιου 3, Γιανούσιου.