Αντίο στον τίτλο λέει η Λειψία (highlights)

H Μπάγερν έχει πλέον μια μεγάλη ευκαιρία για να χτίσει διαφορά

Ταφόπλακα στις ελπίδες τίτλου της Λειψίας στη Bundesliga έβαλε η Μάιντς. Η εκ των ουραγών του πρωταθλήματος, που είχε όλη κι όλη ΜΙΑ νίκη στον πρώτο γύρο, νίκησε 3-2 και μάλιστα με ανατροπή τους «ταύρους» στο πλαίσιο της 18 αγωνιστικής. Η ίδια ξεκόλλησε από την τελευταία θέση, έχοντας πλέον 10 βαθμούς και μπορεί να κοιτάει με μεγαλύτερη αισιοδοξία την υπόθεση παραμονή. Αντίθετα, η Λειψία, έμεινε στους 35 και αν η Μπάγερν νικήσει τη Σάλκε, θα ξεφύγει 7 βαθμούς και η σαλατιέρα θα ετοιμάζεται να πάει προς… Μόναχο μεριά.

Σκορ και θέαμα στο πρώτο ημίχρονο στην «Opel Arena», με τη Λειψία να προηγείται δύο φορές στο σκορ με τους Άνταμς (15’) και Χάλστενμπεργκ (30’), αλλά τη Μάιντς να βγάζει σφυγμό και να φέρνει το ματς στα ίσια ισάριθμες φορές με τον Νιακατέ (24’ και 35’). Οι γηπεδούχοι έφεραν τα πάνω-κάτω στο 50’ με τον Μπαρέιρο, ο οποίος έκανε το 3-2, βάζοντας ακόμη πιο δύσκολα στους «ταύρους». Στα εναπομείναντα λεπτά, οι φιλοξενούμενοι ανέλαβαν πρωτοβουλίες, πίεσαν, δημιούργησαν φάσεις, αλλά το γκολ δεν ήρθε ποτέ και μοιραία γνώρισαν την ήττα-μαχαιριά.