Με ζόρι και μηδέν παθητικό η Μπάγερν (highlights)

Δύσκολα μεν, νίκη δε…

Η Μπάγερν Μονάχου πήρε το βαυαρικό ντέρμπι με την Άουγκσμπουργκ με σκορ 1-0 και συνεχίζει να οδηγεί την κούρσα στη Bundesliga μετά την ολοκλήρωση του πρώτου γύρου. Παράλληλα, κατέκτησε και τυπικά τον τίτλο της πρωταθλήτριας χειμώνα, έχοντας διαφορά τεσσάρων βαθμών από τη δεύτερη του βαθμολογικού πίνακα, Λειψία.

Οι Βαυαροί προηγήθηκαν στο 13’ με τον Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι, ο οποίος έφτασε τα 22 γκολ στον πρώτο γύρο και έχασαν σωρεία ευκαιριών (είχαν 15 τελικές) για να διπλασιάσουν τα τέρματά τους στο πρώτο ημίχρονο. Η Άουγκσμπουργκ ήταν… ανύπαρκτη, όπως φαίνεται εύκολα από το τεράστιο μηδενικό στις τελικές προσπάθειες. Στο δεύτερο ημίχρονο, η Μπάγερν “έκατσε” και οι γηπεδούχοι βγήκαν μπροστά. Μάλιστα, στο 76’ κέρδισαν πέναλτι, αλλά ο Νόιερ νίκησε τον Φινμπόγκασον, κρατώντας το μηδέν. Μέχρι το τέλος δεν άλλαξε τίποτε και η ομάδα του Χάνσι Φλικ έφτασε, έστω και δύσκολα, σε μια ακόμη νίκη, κρατώντας για πρώτη φορά το μηδέν μετά από 11 αγωνιστικές.