Και πάλι από την αρχή…

από Haris Mol

Ο ΑΡΗΣ έχυσε την καρδάρα με το… γάλα μιας και μετά την νίκη επί του Πανιωνίου, έχασε από τον Απόλλωνα Πατρών στο Αλεξάνδρειο με 67-75 ενώ αρνητικό επίσης ότι έχασε και την ισοβαθμία στην προσπάθεια για την έκτη θέση.

Ο ΑΡΗΣ μπήκε… παγωμένος και βρέθηκε νωρίς να κυνηγάει στο σκορ τον Απόλλωνα Πατρών ο οποίος προηγήθηκε με 7-11 και με 9-14 στο έκτο λεπτό. Ο Πελεκάνος με 10 πόντους στην πρώτη περίοδο, κράτησε τους «κίτρινους» σε απόσταση αναπνοής, έχοντας και την βοήθεια του Βεζένκοφ (17-18) με τηνλήξη του πρώτου ημιχρόνου.

Με την έναρξη της δεύτερης περιόδου η είσοδος Σαρικόπουλου έδωσε δύναμη στην ρακέτα και με καλάθι του Έλληνα σέντερ ο ΑΡΗΣπροηγήθηκε για πρώτη φορά με 19-18. Ο Απόλλων απάντησε όμως με ένα σερί 10-0, εκμεταλλευόμενος τα λάθη των γηπεδούχων και τις αλλαγές του Μίνιτς, για να προηγηθεί με 25-33 στο 16ο λεπτό.

Άμεση αντίδραση από τον ΑΡΗ ο οποίος με μπροστάρηδες τους Μούρτο και Τσακαλέρη έκανε ένα επιμέρους σερί 11-2 για να κλείσει προηγούμενος το πρώτο μέρος με 36-35. Στην τρίτη περίοδο ο Γιάννης Αθηναίου ουσιαστικά έπαιζε μόνος του κόντρα στον Απόλλωνα έχοντας 11 πόντους. Ο ΑΡΗΣ προηγήθηκε με 43-37 αλλά η Πάτρα έκανε ένα σερί 7-0 (43-44). Οι «κίτρινοι» πάντως πήραν το προβάδισμα με την λήξη του τρίτου δεκαλέπτου (52-51)

Ο ΑΡΗΣ προηγήθηκε με 55-51 στην αρχή της τέταρτης περιόδου, όμως ο Απόλλων αντέδρασε και προηγήθηκε με 58-60. Ο αγώνας έκτοτε πήγε πόντο πόντο, με τις δύο ομάδες να μην σκοράρουν και τον ΑΡΗ να προηγείται με 62-60 και με 63-62 μόλις 90 δευτερόλεπτα πριν το τέλος. Οι «κίτρινοι» έχασαν τις επιθέσεις, με κυριότερη την τελευταία αλλά στα 2.9 δευτερόλεπταπου απέμεναν ο Αθηναίου σούταρε από τα 8 μέτρα και αστόχησε.

Στην παράταση ο ΑΡΗΣ προηγήθηκε με 65-63 αλλά έκτοτε ο Απόλλωνας έκανε ένα σερί 8-0 και βρέθηκε στο +6 (65-71), διαφορά που δεν κάλυψε ποτέ ο ΑΡΗΣ ο οποίος ηττήθηκε με 67-75.

ΑΡΗΣ: Μποχωρίδης 2, Πελεκάνος  13 (2), Γκίκας, Τσακαλέρης 3, Ασημακόπουλος 6, Χαρίσης 2, Βεζένκοφ 14 (2), Σαρικόπουλος 4, Μούρτος 4 (1), Αθηναίου 19 (3).
Απόλλων Π.: Ρος 20, Αργυρόπουλος 1, Ντάνιελ 14, Ουίλσον 15 (2), Λιανός 4, Πέτροβιτς 8 (2), Μιλουτίνοβιτς, Μπολτς 13 (1).