Έκανε το… εύκολο δύσκολο αλλά κέρδισε

από Haris Mol

Ο ΑΡΗΣ λίγο έλειψε να χάσει ένα παιχνίδι το οποίο είχε φέρει στα… μέτρα του όταν και προηγήθηκε με 13 πόντους. Οι "κίτρινοι" τελικά επικράτησαν με 73-67 του Ρεθύμνου και πάνε με την καλύτερη ψυχολογία στον τελικό του Κυπέλλου.

Ο ΑΡΗΣ δεν μπόρεσε από την αρχή να επιβάλλει τον δικό του ρυθμό. Αντιθέτως το Ρέθυμνο… έτρεξε με τον Καλαμπόκη να έχει 10 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο και αυτό βοήθησε τους Κρητικούς να προηγηθούν με 5-10 και με 17-21 στο ένατο λεπτό, πριν το 20-21 του 10ου λεπτού. Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Μίνιτς επέλεξε ένα χαμηλό σχήμα με Μούρτο, Μποχωρίδη, Χαντ, Ασημακόπουλο και Τσακαλέρη και δικαιώθηκε. Ο Μποχωρίδης σταμάτησε τον Καλαμπόκη, την ώρα που ο Ασημακόπουλος πρόσφερε πόντους. Αποτέλεσμα να μείνει το Ρέθυμνο άποντο για έξι λεπτά και ο ΆΡΗΣ να κάνει ένα σερί 9-0 για το 26-21 στο 13ο λεπτό ενώ το σερί συνεχίστηκε, φτάνοντας στο 14-2 (31-23). Η διαφορά έφτασε στους 13 πόντους (39-26) στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου, με το επιμέρους σκορ στο 22-5.
Η τρίτη περίοδος ήταν… επανάληψη της πρώτης, με το Ρέθυμνο να κυριαρχεί με Καλαμπόκη και Γκάμπριελ να σκοράρουν, την στιγμή που ο ΑΡΗΣ δεν μπόρεσε να κρατήσει την διαφορά που είχε πάρει. Το Ρέθυμνο με Καλαμπόκη και Γκάμπριελ να σκοράρουν κατάφερε να κάνει ένα επιμέρους σκορ 211-4 για να προηγηθεί με 43-47 στο 26ο λεπτό, και η πίεση αυξήθηκε στους «κίτρινους». Ο Αθηναίου πήρε πρωτοβουλίες και ο ΑΡΗΣ ισοφάρισε σε 49-49 στο τέλος της περιόδου.
Στο τέταρτο δεκάλεπτο καμία ομάδα δεν μπόρεσε να ξεφύγει με το Ρέθυμνο να έχει πάντω το προβάδισμα στο πρώτο πεντάλεπτο. Ο Πελεκάνος αποφάσισε να δώσει… παρών και με πέντε πόντους έκανε το 63-61 στο 37ο λεπτό, ενώ με βολή του ο ΑΡΗΣ πήγε στο +5 (68-63). Οι «κίτρινοι» ήταν ψύχραιμοι στις βολές, το Ρέθυμνο έκανε λάθη και έτσι ήρθε το τελικό 73-67. Τα δεκάλεπτα: 20-21, 39-26, 49-49, 73-67.
ΑΡΗΣ: Μποχωρίδης 10 (1), Χαντ, Πελεκάνος 10 (1), Τσακαλέρης 4, Ασημακόπουλος 9, Χαρίσης 4, Βεζένκοφ 12 (2), Μούρτος 8 (2),Αθηναίου 16 (1).
Ρέθυμνο: Χαρτ  1, Καλινικίδης 6 (1),Αγγελόπουλος, Κουμπούρας, Ράιτ 4, Καλαμπόκης 23,Λάτοβιτς 5, Εζιούκου 13 (10ρ.), Ντρκα, Γκάμπριελ 15 (2).