LIVE: ΑΡΗΣ-Ξάνθη 1-1 (Τελικό)

από Haris Mol

Ζωντανά η αναμέτρηση του "Κλεάνθης Βικελίδης" από το AllAboutARIS

Το τελευταίο του χαρτί για την παραμονή του στην κατηγορία παίζει σήμερα ο ΑΡΗΣ απέναντι στην Ξάνθη. Η νίκη είναι ζωτικής σημασίας για τους “κίτρινους”, αφού σε περίπτωση άλλου αποτελέσματος οι ελπίδες τους θα μειωθούν στο ελάχιστο, όσον αφορά την αποφυγή του υποβιβασμού.

Το AllAboutARIS βρίσκεται στο “Κλεάνθης Βικελίδης”, μεταφέροντας live λεπτό προς λεπτό την εξέλιξη του αγώνα, όπως και το ρεπορτάζ που θα προκύψει πριν και μετά το τέλος του.

Το live του αγώνα

90`+4` Τέλος στο “Κλεάνθης Βικελίδης”, ΑΡΗΣ και Ξάνθη ισόπαλοι με 1-1

90+3` Απίστευτος Κάκος που έδωσε φάουλ υπέρ της Ξάνθης, για χτύπημα του Τσέμα σε συμπαίκτη του!

90` Τέσσερα λεπτά οι καθυστερήσεις

87` Ο Σουάρες στο ματς αντί του Μάνταλου

85` Αγγελούδης αντί Βλάχου. Όλα για όλα από τον Σούλη Παπαδόπουλο

80` Σέντρα του Βλάχου για τον Μανιά, το γυριστό του τελευταίου πέρασε άουτ

79` Σουτ του Τριάδη, αρκετά άουτ από την εστία του Διούδη

78` Φάουλ του Μπακασέτα, η μπάλα στην αγκαλιά του Τσέμα

76` Ο Κάκος αποβάλει τον Κυριάκο Μπιμπισίδη από τον πάγκο του ΑΡΗ

76` Ο Σολτάνι δοκιμάζει το πόδι του από μακριά, ψηλά άουτ η μπάλα

73` Έξω ο Μαρίν, μέσα ο Τριάδης για την Ξάνθη

68` ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛ! Λάθος γύρισμα του Βάλλα στον Τσέμα, ο Μπακασέτας έκλεψε τη μπάλα, πέρασε τον τερματοφύλακα και σε κενή εστία ισοφάρισε σε 1-1!

67` Σέντρα του Τσουμάνη, προβολή του Μανιά, η μπάλα στα χέρια του Τσέμα

65` Κίτρινη στον Χοσέμι

61` Δεύτερη αλλαγή για τον ΑΡΗ, με τον Σουνά να αντικαθιστά τον Οικονομόπουλο

58` Τεράστια ευκαιρία για την Ξάνθη, με τον Οικονομόπουλο να απομακρύνει πριν ο Σολτάνι κάνει το 0-2, μετά από σέντρα του Μαρίν

56` Πρώτη αλλαγή για την Ξάνθη, ο Βασιλακάκης στη θέση του Γκαρσία

55` Κίτρινη στον Τσουμάνη

51` ΓΚΟΛ! Ο Μαντάλος εκμεταλλεύεται την λάθος απομάκρυνση του Πουλίδο στο φάουλ του Γκαρσία και με προβολή κάνει το 0-1

46` Έναρξη στο δεύτερο ημίχρονο, χωρίς αλλαγές

*Με τον εαυτό του πρέπει να τα βάζει ο Αγκάνθο, αφού στο 25` έχασε μια μοναδική ευκαιρία για να δώσει στον ΑΡΗ το προβάδισμα. Οι γηπεδούχοι είναι αισθητά καλύτερα από την Ξάνθη, πιέζοντας για το γκολ με γεμίσματα και στημένες φάσεις. Από την άλλη η Ξάνθη διαμαρτύρεται για την ανατροπή του Σολτάνι στα πρώτα λεπτά του αγώνα. Οι ακρίτες ψάχνουν να χτυπήσουν κυρίως στις αντεπιθέσεις, χωρίς ωστόσο αποτέλεσμα μέχρι στιγμής.

45`+2` Τελευταίο σφύριγμα από τον Κάκο στο πρώτο μέρος, στο 0-0 ΑΡΗΣ και Ξάνθη.

45/+2` Κεφαλιά του Αγκάνθο, μακριά από το δεξί δοκάρι του Τσέμα

45` Δύο λεπτά οι καθυστερήσεις

45` Κεφαλιά του Βάλλα, από εκτέλεση κόρνερ του Μάνταλου, πάνω από τα δοκάρια του Διούδη

42` Kίτρινη σε Βλάχο και Σολτάνι

39` Μεγάλη φάση για την Ξάνθη, με τον Σολτάνι να κάνει την κούρσα από τα αριστερά και την παράλληλη μπαλιά για τον Μάνταλο, ο οποίος όμως δεν πρόλαβε να κάνει την προβολή.

38` Ο Βάλλας ανατρέπει τον Τάτο στην περιοχή, τίποτα από τον Κάκο

30` Εκτέλεση φάουλ του Τάτου, δεν ανησυχεί τον Τσέμα

28` Κίτρινη στον Γκαρσία για μαρκάρισμα στον Μπακασέτα

25` Έξυπνη μπαλιά του Τάτου στον Αγκάνθο, αυτός όμως από πλεονεκτική θέση δεν έπιασε καλά το σουτ, στην πρώτη μεγάλη ευκαιρία του ΑΡΗ στο σημερινό παιχνίδι.

23` Γρήγορη αναγκαστική αλλαγή για τον Σούλη, που περνάει τον Παπαδόπουλο στη θέση του τραυματία Καμινιώτη

15` Πιέζει συνεχώς ο ΑΡΗΣ από την αρχή του αγώνα, κλείνοντας την Ξάνθη στα καρέ της

8` Ο Βάλλας τραβάει τον Μανιά μέσα στην περιοχή, ο Κάκος όμως δεν δίνει κάτι. Διαμαρτύρονται και για χέρι οι γηπεδούχοι

5` Σουτ του προωθημένου Γιαννίτση, η μπάλα περνάει ψηλά άουτ

1` Ξεκίνησε το παιχνίδι, με την Ξάνθη στη σέντρα

Το pre-game

*Για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι ο Σούλης Παπαδόπουλος έχει όλους τους παίκτες στη διάθεση του, συμπεριλαμβανομένων και των νέων αποκτημάτων της ομάδας. Ο 47χρονος τεχνικός δεν αντιμετώπισε κάποιο πρόβλημα τις τελευταίες μέρες και έτσι θα παρατάξει την καλύτερη δυνατή ενδεκάδα στο σημερινό παιχνίδι.

**Στην αντίπερα όχθη, ο Ράινερ Μάουερ μετράει τρεις απουσίες για το σημερινό παιχνίδι. Αυτή του τιμωρημένου Ντε Γκούζμαν, του τραυματία Παΐτο και του Κάλβο που ταλαιπωρείται από ίωση, με αποτέλεσμα να μην ταξιδέψουν στη Θεσσαλονίκη με την υπόλοιπη αποστολ.η

***Στην προϊστορία, ο ΑΡΗΣ έχει να επκρατήσει της Ξάνθης εντός έδρας για το πρωτάθλημα από το 2009 και το 1-0 με το γκολ του Αμπρέου. Την ίδια χρόνια οι “κίτρινοι” επικράτησαν πάλι των ακριτών, με 3-0, σε παιχνίδι όμως για το Κύπελλο Ελλάδος. Συνολικά, στα 22 παιχνίδια που έχουν δώσει στη Θεσσαλονίκη, ο ΑΡΗΣ έχει δέκα νίκες, πέντε έχει η Ξάνθη και επτά αγώνες έχουν λήξει ισόιπαλοι.

Διαιτητής :Τάσος Κάκος (Κέρκυρας)

Βοηθοί: Δημήτρης Τάτσης (Ηπείρου), Ιορδάνης Δημητριάδης (Καστοριάς)

4ος: Γιώργος Κομίνης (Θεσπρωτίας)

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΑΡΗΣ (Παπαδόπουλος): Διούδης, Βλάχος, Τσουμάνης, Πουλίδο, Γιαννίτσης, Οικονομόπουλος, Καμινιώτης, Τάτος, Μπακασέτας, Μανιάς, Αγκάνθο.

Ξάνθη (Μάουρερ): Τσέμα, Φλίσκας, Γκαρσία, Χοσέμι, Κομεσίδης, Μπαξεβανίδης, Βάλλας, Σολτάνι, Μάνταλος, Μαρίν, Σολάρι

Οι πάγκοι των δύο ομάδων:

ΑΡΗΣ: Γουναρίδης, Κύργιας, Σουνάς, Αγγελούδης, Παπαδόπουλος, Νταμαρλής, Βανγκέλι

Ξάνθη: Ζαρόπουλος, Τριάδης, Σουάρες, Βασιλακάκης, Ράνος, Μπέρτος, Γούτας