Κάκιστος… (56-49)

από Haris Mol

Ένας κακός ΑΡΗΣ, χωρίς επιθετικό προσανατολισμό και με προβλήματα στην άμυνα, έχασε από τον ΠΑΟΚ εκτός έδρας με 56-49 σε έναν αγώνα ο οποίος διεκόπη για 20 λεπτά λόγω ρίψης κροτίδας.

Ο ΑΡΗΣ μπήκε μουδιασμένα σε άμυνα και επίθεση και το… πλήρωσε μιας και ο ΠΑΟΚ κυρίως χάρη στα τρίποντα, προηγήθηκε με 16-3 στο πέμπτο λεπτό.

Οι αλλαγές του Μίνιτς με ένα πιο κοντό σχήμα (Τσακαλέρης και Ασημακόπουλος στο παρκέ), βοήθησαν εν μέρει μιας και βελτιώθηκε η κατάσταση στην επίθεση, όχι και στην άμυνα. Ο ΑΡΗΣ μείωσε σε 20-11 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου αλλά και πάλι βρέθηκε με την διαφορά άνω των δέκα πόντων.

Ο Ασημακόπουλος έδωσε λύσεις με τον ΆΡΗ να μειώνει σε 29-22, πριν το 34-25 του πρώτου ημιχρόνου. Ο ΑΡΗΣ μπήκε στην Τρίτη περίοδο με την… κοντή πεντάδα και αυτό τον βοήθησε να ανεβάσει την αμυντική του λειτουργία.

Επιθετικά οι Μούρτος και Ασημακόπουλος συνέχισαν να σκοράρουν και η διαφορά άρχισε να μειώνεται. Μάλιστα με τρίποντο του αρχηγού του ΑΡΗ, οι «κίτρινοι» μείωσαν στον πόντο (39-38) στο 28ο λεπτό με ένα επιμέρους σκορ 13-5. Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 43-38 αλλά ο Βεζένκοφ έστειλε την διαφορά στο… καλάθι (43-41) στο 30ο λεπτό.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι παίκτες του ΠΑΟΚ προσπάθησαν με την… ένταση να εκνευρίσουν τους «κίτρινους» με την ανοχή των διαιτητών που δεν έδινε φάουλ ή τεχνικές ποινές.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 47-43 πριν διακοπή ο αγώνας λόγω μίας κροτίδας που έπεσε εκατοστά δίπλα από τον πάγκο του ΑΡΗ. Οι «κίτρινοι» μετά τη 20λεπτη διακοπή έδειξαν ότι δεν επηρεάστηκαν αλλά μόλις για ένα λεπτό. Λάθη στην άμυνα και την επίθεση δεν τους έδωσαν την δυνατότητα να διεκδικήσουν την νίκη (56-49). Τα δεκάλεπτα: 20-11, 34-25, 43-41, 56-49.

ΠΑΟΚ:  Πέιν 9, Κούπερ 9 (3), Τσόχλας 9 (1),Χαραλαμπόδης 1, Τσαιρέλης 13 (1), Δέδας 3 (1), Μαργαρίτης 4, Μπόγρης 5, Κασελάκης 3 (1), Λιάπης.

ΑΡΗΣ:  Μποχωρίδης 1, Χαντ, Πελεκάνος 3, Γκίκας 3 (1), Τσακαλέρης 4, Ασημακόπουλος 11 (2), Χαρίσης 2, Βεζένκοφ 5 (1), Μούρτος 13 (2), Αθηναίου 7.