LIVE: ΑΡΗΣ-Ατρόμητος 0-0 (Τελικό)

από Haris Mol

Η κρίσιμη αναμέτρηση του "Κλεάνθης Βικελίδης, live από το AllAboutARIS

Η ελπίδα πεθαίνει τελευταία. Έτσι πιστεούουν στον ΑΡΗ και για αυτό η νίκη στο σημερινό παιχνίδι με τον Ατρόμητο, είναι μονόδρομος.

Οι “κίτρινοι” υποδέχονται τους Περιστεριώτες στις 15:00, έχοντας ως μόνο στόχο τους τρεις βαθμούς, που θα τους κρατήσουν ζωντανούς στο παιχνίδι της παραμονής, παρά τη δεινή θέση στην οποία βρίσκονται.

Το AllAboutARIS βρίσκεται από νωρίς στο “Κλεάνθης Βικελίδης” και θα μεταφέρει ζωντανά την εξέλιξη του αγώνα, όπως και το ρεπορτάζ που θα υπάρξει πριν και μετά το τέλος του.

Το live του αγώνα

90`+3` Τελευταίο σφύριγμα από τον Κουκουλάκη, στο 0-0 μένουν ΑΡΗΣ και Ατρόμητος

90`+2` Κεφαλιά του Οικονομόπουλου, μαζεύει ο Τζενάμο

90`+2` Κίτρινη στον Μπάλλα

90`+1` Ο Μπάλλας αντί του Δημούτσου

90`+1` Κίτρινη στον Νάστο

90` Τρία λεπτά οι καθυστερήσεις

90` Νταμαρλής αντί Ηρακλή

87` Ο Ναπολεόνι σούταρε έξω από την περιοχή και αφού η μπάλα κόντραρε, κατέληξε στα χέρια του Διούδη

85` Κίτρινη στον Τσουμάνη

82` Τετ α τετ για τον Μανιά, ο Τζενάμο βγαίνει έγκαιρα και απομακρύνει με τις γροθιές!

81` Ο Ναπολεόνι “τρυπώνει” στην άμυνα του ΑΡΗ, το πλασέ του όμως βρίσκει στο δεξί πόδι του Διούδη, στη συνέχεια στο δοκάρι και καταλήγει κόρνερ

79` Γυριστό του Αγκάνθο, εύκολα ο Τζενάμο πέφτει και μαζεύει

76` Αλλαγές από Παπαδόπουλο και Παράσχο. Μαργαρίτης αντί Σουνά και Φάμπιο αντί Παπαδόπουλου

74` Μεγάλη απόκρουση από τον Διούδη σε σουτ του αμαρκάριστου Καραμάνου από το ύψος του πέναλτι!

70` Κεφαλιά του Ταυλαρίδη μετά από κόρνερ του Ουμπίδες, ο Παπαδόπουλος για λίγο στο δεύτερο δοκάρι δεν προλαβαίνει να σκοράρει. Απειλεί και πάλι ο Ατρόμητος

68` Σουτ του κίνηση από τον Μανιά στο ύψος του πέναλτι, λίγο άουτ από το δεξί δοκάρι του Τζενάμο!

67` Ωραίο τεχνικό πλάσε του Ουμπίντες έξω από την περιοχή, ο Διούδης μαζεύει στη δεξιά του γωνία με διπλή προσπάθεια

65` Κίτρινη στον Σουνά για φάουλ στον Μπρίτο

62` Ναπολεόνι αντί Μπρίτο η πρώτη αλλαγή του Παράσχου

58` Κίτρινη στον Ταυλαρίδη για μαρκάρισμα στον Σουνά

55` Κίτρινη στον Γιαννούλη για τράβηγμα στον Τάτο ελάχιστα έξω από την περιοχή

52` Κεφαλιά του Παπαδόπουλου από σέντρα του Ουμπίδες, η μπάλα περνάει άουτ

51` Κάρτα στον Ηρακλή. Πρώτη του ΑΡΗ στο παιχνίδι

46` Ξεκίνημα στο δεύτερο ημίχρονο και πρώτη αλλαγή για τον ΑΡΗ, με τον Καραγκούνη να περνά αντί του Παπαδόπουλου

*Σχετικά γεμάτο μπορεί να χαρακτηριστεί το πρώτο ημίχρονο. Φάσεις, ένταση και κατά διαστήματα γρήγορος ρυθμός. Ο ΑΡΗΣ θα μπορούσε να είχε ανοίξει το σκορ στο 23` ο Αγκάνθο όμως μόνος του από τη μικρή περιοχή έστειλε με κεφαλιά τη μπάλα ελάχιστα άουτ. Το ίδιο ισχύει και για τον Ατρόμητο, αφού ο Παπαδόπουλος στο 27` τράνταξε τα δοκάρια του Διούδη. Πιο επιθετικοί και απειλητικοί οι φιλοξενούμενοι, λόγω και της ποιότητας τους μπροστά, το παλεύουν όσο μπορούν οι “κίτρινοι”, τόσο σε άμυνα όσο και σε επίθεση

45`+1` Τέλος πρώτου μέρους στο “Κλεάνθης Βικελίδης”, ΑΡΗΣ και Ατρόμητος παραμένουν στο 0-0 μετά από 45 λεπτά αγώνα

45` Ένα το λεπτό των καθυστερήσεων

44` Τα “ακούει” ο Κουκουλάκης για τις τελευταίες αποφάσεις του

30` Σκληρό φάουλ του Καραμάνου στον Κύργια, κίτρινη από τον Κουκουλάκη στον επιθετικό του Ατρομήτου

27` Τεράστια διπλή ευκαιρία για τον Ατρόμητο. Πρώτα ο Διούδης αποκρούει το κοντινό πλάσε του Καραμάνου και στη συνέχεια της φάσης ο Παπαδόπουλος σημαδεύει το αριστερό δοκάρι της εστίας του ΑΡΗ!

25` Ο Καραμάνος απαντάει στην ευκαιρία του Αγκάνθο με πλάσε στην κίνηση από τη μικρή περιοχή, λίγο άουτ!

23` Κεφαλιά του Αγκάνθο από το ύψος της μικρής περιοχής, ελάχιστα άουτ από το αριστερό δοκάρι του Τζενάμο! Τεράστια φάση για τον ΑΡΗ, που χάνει την ευκαιρία να πάρει το προβάδισμα

16` Κεφαλιά του Παπαδόπουλου, αρκετά μέτρα έξω από το αριστερό δοκάρι του Διούδη

14` Ο Μανιάς σκοράρει με ωραίο γυριστό σουτ, μετά από μακρινή μπαλιά του Παπαδόπουλου, υποδεικνύεται όμως σε θέση οφσάιντ

11` Φάση διαρκείας στην περιοχή του ΑΡΗ, ο Δημούτσος με ψαλιδάκι από το ύψος του πέναλτι έστειλε τη μπάλα ψηλά άουτ

8` Ο ΑΡΗΣ ήταν αυτός που έδειχνε να μπαίνει πιο δυνατά, ο Ατρόμητος όμως ισορρόπησε γρήγορα και γίνεται απειλητικός, με δημιουργούς τους Ουμπίντες και Μπρίτο

4` Η πρώτη φάση στον αγώνα ανήκει στον Ατρόμητο. Πάσα του Μπρίτο στον προωθημένο Γιαννούλη, που μπήκε στην περιοχή από τα αριστερά, το σουτ του όμως πέρασε άουτ.

1` Έναρξη της αναμέτρησης στο “Κλεάνθης Βικελίδης”. Στη σέντρα ο ΑΡΗΣ, με αρχηγό τον Αδρέα Τάτο!

Το pre-game

*Ούτε κόντρα στον Ατρόμητο θα παίξουν τα νέα μεταγραφικά αποκτήματα του ΑΡΗ, μετά το νέο “όχι” της ΕΠΟ. Ακόμη μία φορά, ο Σούλης Παπαδόπουλος αναγκάζεται να βάλει σε εφαρμογή το εναλλακτικό πλάνο που είχε ετοιμάσει, παίρνοντας στην αποστολή κάθε διαθέσιμη επιλογή και πιο συγκεκριμένα 21 παίκτες.

**Αντίθετα, στο στρατόπεδο του Ατρομήτου δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα. Εκτός του τιμωρημένου Πίτου Γκαρσία, ο Γιώργος Παράσχος έχει όλους τους παίκτες στη διάθεση του.

***Στην προϊστορία, ΑΡΗΣ και Ατρόμητος έχουν αναμετρηθεί δέκά φορές με γηπεδούχους τους “κίτρινους”, οι οποίοι έχουν έξι νίκες. Δύο μετρούν οι Περιστεριώτες, ενώ δύο ματς έχουν λήξει χωρίς νικητή.

Διαιτητής: Μιχάλης Κουκουλάκης

Βοηθοί: Ηλίας Αλεξέας (Μεσσηνίας), Κωνσταντίνος Πόντικης (Πρέβεζας)

4ος: Απόστολος Αμπάρκιολης (Καβάλας)

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΑΡΗΣ (Παπαδόπουλος): Διούδης, Κύργιας, Γιαννίτσης, Οικονομόπουλος, Σουνάς, Αγκάνθο, Τάτος, Τσουμάνης, Παπαδόπουλος, Μανιάς, Ηρακλής

Ατρόμητος (Παράσχος): Τζενάμο, Ταυλαρίδης, Φυτανίδης, Μπρίτο, Παπαδόπουλος, Νάστος, Γιαννούλης, Καραμάνος, Δημούτσος, Ουμπίδες, Λαζαρίδης