Τρίποντη εκτέλεση…

Ο ΑΡΗΣ αποχαιρέτησε με νίκη το 2013 με έναν εκπληκτικό Αθηναίου ο οποίος πέτυχε 28 πόντους, επικρατώντας του Ικάρου Χαλκίδας με 84-67.

Ο ΑΡΗΣ μπήκε δυνατά προκειμένου να αποβάλλει το άγχος και την πίεση λόγω της αναγκαιότητας της νίκης και με ένα σερί 10-0 κατάφερε να μετατρέψει το 6-4 σε 16-4 στο έβδομο λεπτό με κορυφαίο τον Αθηναίου. Ο Ίκαρος μείωσε σε 18-13 στο τέλος της πρώτης περιόδου. Ο Αθηναίου συνέχισε να οδηγεί τον ΑΡΗ επιθετικά και να μπορέσει με δικούς του πόντους να αυξήσει την διαφορά με τον Ίκαρο Χαλκίδας.

Οι «κίτρινοι» προηγήθηκαν αρχικά με 26-15 στο 15ο λεπτό αλλά και με 36-24 στο 18ο, μετά από τρίποντο του Χαντ. Όμως λάθη στο τελευταίο δίλεπτο έδωσαν το δικαίωμα στους φιλοξενούμενους να μειώσουν σε 36-28.

Στην τρίτη περίοδο δεν άλλαξε κάτι όσον αφορά τον ρυθμό του αγώνα, με τον Αθηναίου να σκοράρει και να οδηγεί τους «κίτρινους» με την διαφορά να παραμένει άνω των δέκα πόντων. Δίπλα του άρχισαν να προσθέτουν πόντους και οι υπόλοιποι με τον ΑΡΗ να προηγείται με 46-35 στο 25ο λεπτό και έκτοτε η… ψαλίδα άνοιξε ακόμα περισσότερο. Οι «κίτρινοι» μπόρεσαν να παίξουν γρήγορα, να τρέξουν και να προηγηθούν με 18 πόντους (57-39) στο 28ο λεπτό και να κλείσουν στο +15 την τρίτη περίοδο (60-45)

Πολύ γρήγορα στην τέταρτη περίοδο οι «κίτρινοι» έφτασαν και στο +20, προηγούμενοι με 73-52 (+21) στο 33ο λεπτό και ουσιαστικά δεν απειλήθηκαν σε κανένα σημείου του υπόλοιπου χρόνου. Οι παίκτες του ΑΡΗ προηγήθηκαν με 80-62, πριν το τελικό 84-67. Τα δεκάλεπτα: 18-13, 36-28, 60-45, 84-67.

ΑΡΗΣ: Μποχωρίδης 11 (1), Χαντ 9 (3), Τσακαλέρης, Πελεκάνος 6, Ασημακόπουλος 3 (1), Πουλιανίτης, Χαρίσης 2, Λαρεντζάκης 4 (1), Βεζένκοφ 10 (1), Σαρικόπουλος 6, Μούρτος 5 (1), Αθηναίου 28 (6).

Ίκαρος Χαλκίδας: Στραντ 3, Γκόβενς 10, Άσκα 23, Μανωλόπουλος 8, Σάτον 3, Σπανός, Μάσιτς 9 (1), Γκαγκαλούδης 4, Ρίτσαρντς 7.