Ο "Αυτοκράτορας" στον τελικό!

Ο ΑΡΗΣ είναι στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδος, μετά την νίκη του με 88-79 επί του Πανιωνίου, με τον "Αυτοκράτορα" να διεκδικεί το τρόπαιο μετά από εννέα χρόνια. Μεγαλειώδη εμφάνιση από Αθηναίου (26), Βεζένκοφ (24). Εκπληκτική ατμόσφαιρα από 5.500 φιλάθλους του ΑΡΗ.

Η ενέργεια του κόσμου του ΑΡΗ έδωσε την δύναμη στους παίκτες του Βαγγέλη Αγγέλου για να κάνουν ένα… ονειρικό πρώτο ημίχρονο απέναντι σε έναν Πανιώνιο που απλά ήταν «θεατής» στο σόου των γηπεδούχων.

Με σκληρή άμυνα σε περιφέρεια και «φροντ λάιν», εγκλωβίζοντας τα ατού του Πανιωνίου και με την τριπλέτα Βεζένκοφ-Αθηναίου-Πελεκάνου να έχει πάρει… φωτιά ο ΑΡΗΣ επέβαλλε απόλυτα τον ρυθμό του.

Έτσι προηγήθηκε με 8-2 στο δεύτερο λεπτό αλλά και με 19-2 στο τέταρτο κάνοντας ένα σερί 13-0 και με έξι συνεχόμενους πόντους του Βεζένκοφ. Τίποτα δεν άλλαξε με τον νεαρό άσο του ΑΡΗ να σκοράρει και να δίνει… σκυτάλη στον Αθηναίου και την διαφορά να φτάνει στους 20 πόντους (26-6) στο έκτο λεπτό. Οι γηπεδούχοι έκλεισαν την πρώτη περίοδο με διαφορά 23 πόντων και το… εξωπραγματικό 34-11.

Με την έναρξη της δεύτερης περιόδου η διαφορά άγγιξε τους 27 πόντους (40-13) στο 13ο λεπτό, με τον Αθηναίου να έχει πάρει το «όπλο» του. Οι παίκτες του Αγγέλου συνέχισαν να λειτουργούν ιδανικά μέσα στο γήπεδο, ο Πελεκάνος εκμεταλλεύτηκε το πλεονέκτημα στο μαρκάρισμα του από τον Κυρίτση για να προσφέρει πόντους και την διαφορά να φτάνει στους 27 πόντους και πάλι στο 18ο λεπτό (48-21) με τον Πανιώνιο να μειώνει σε 50-30 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Η τρίτη περίοδος ήταν η… κακή για τον ΑΡΗ ο οποίος δεν μπορούσε πρώτον να σκοράρει και δεύτερον να κρατήσει μακριά από το δικό του τον Πανιώνιο. Ο ΜακΚόλουμ έκανε μεγάλη ζημιά στον ΑΡΗ έχοντας συνολικά 16 πόντους στην τρίτη περίοδο και ο Πανιώνιος με ένα επιμέρους σκορ 17-6 μείωσε σε 56-47, ρίχνοντας την διαφορά κάτω από τους δέκα μετά από αρκετή ώρα.

Μάλιστα η διαφορά μειώθηκε ακόμα και στους έξι (58-52) στο 27ο λεπτό, πριν ο ΑΡΗΣ απαντήσει με Βεζένκοφ και Χαντ για ένα μικρό σερί 8-0 και την διαφορά και πάλι στους 14 πόντους (66-52), κρατώντας την μέχρι το τέλος της περιόδου (70-56). Με την έναρξη της τέταρτης ένα 5-0 έστειλε την διαφορά στους 15 πόντους (75-60).

Ο ΑΡΗΣ κράτησε την διαφορά άνω των δέκα πόντων για τα πρώτα τέσσερα λεπτά του τέταρτου δεκαλέπτου (77-62), με τον Πανιώνιο να απαντάει με ένα 6-0 και να μειώνει σε 77-68 στο 37ο λεπτό.

Μάλιστα ο Πανιώνιος μείωσε ακόμα και στους τέσσερις πόντους (78-74) με τρίποντο του Κάρτερ στο 38ο λεπτό. Αλλά ο ΑΡΗΣ έδειξε ωριμότητα και ψυχραιμία προκειμένου να μπορέσει να μείνει μπροστά στο σκορ μέχρι το τέλος φτάνοντας στην νίκη πρόκριση στον τελικό με 88-79.

Τα δεκάλεπτα: 34-11, 50-30, 75-60, 88-79.

ΑΡΗΣ:  Μποχωρίδης 6, Χαντ 8 (1), Μούρτος 2, Αθηναίου 26 (2), Πελεκάνος 16 (1), Τσακαλέρης, Ασημακόπουλος 1, Χαρίσης 3, Βεζένκοφ 24 (3), Σαρικόπουλος 2.

Πανιώνιος: ΜακΚόλουμ 31, Σίμτσακ,Ντούβνιακ 6 (1), Κάρτερ 5, Μίλμπουρν 16,Αθανασούλας 7 (1), Μπατής 2, Σκορδίλης 3, Κυρίτσης 5, Σαλούστρος, Λάνγκφορντ 4.