LIVE: ΑΡΗΣ-Ολυμπιακός 0-2 (Τελικό)

Τον πρωτοπόρο Ολυμπιακό υποδέχεται στις 19:30 ο ΑΡΗΣ, στο ματς με το οποίο ολοκληρώνεται η 15η αγωνιστική της Superleague

Ίσως το πιο δύσκολο φετινό του παιχνίδι δίνει απόψε ο ΑΡΗΣ, ο οποίος στις 19:30 υποδέχεται τον Ολυμπιακό, στο “Κλεάνθης Βικελίδης”, στο παιχνίδι με το οποίο ολοκληρώνεται η 15η αγωνιστική της Superleague.

Απέναντι στους πρωτοπόρους του πρωταθλήματος, οι “κίτρινοι” θα ψάξουν ένα θετικό αποτέλεσμα, ώστε να μην χάσουν περισσότερο έδαφος στη βαθμολογία.

Το AllAboutARIS βρίσκεται στο “Κλεάνθης Βικελίδης” και θα μεταφέρει ζωντάνα την εξέλιξη του ντέρμπι, με pre-game kai post-game show.

Το live του αγώνα

90`+3` Τελευταίο σφύριγμα από τον Παππά, ήττα με 0-3 για τον ΑΡΗ από τον Ολυμπιακό

90` Τρία τα λεπτά των καθυστερήσεων

88` Πλασέ του Σαβιόλα, σώζει ο Διούδης τον ΑΡΗ από το 0-3

84` Ιμπαγάσα αντί Ντομίνγκεζ, κλείνει τις αλλαγές του και ο Μίτσελ

83` Σουτ του Χολέβας, περνάει άουτ

83` Σουτ του Ολαϊτάν εξ επαφής, κοντράρει σε παίκτη του ΑΡΗ και καταλήγει κόρνερ

79` Ντεμπούτο και  για τον Κοτσαρίδη, που περνά αντί του Οικονομόπουλου

77` Δεύτερη αλλαγή από τον Μίτσελ, ο Σαβιόλα στη θέση του Βάις

72` Τσουκάνης αντί Αγκάνθο, πρώτη συμμετοχή φέτος για τον νεαρό μπακ

65` Ο Εντιγκά στη θέση του Κάμπελ

63` Σουνάς αντί Σταυρόπουλου

60` Προβολή του Αγκάνθο στο σουτ του Μανιά, περνάει άουτ

48` Καλό φάουλ του Τάτου, δύσκολη απομάκρυνση από τον Ρομπέρτο

46` Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο, χωρίς αλλαγές οι δύο ομάδες

*Δεν μπορούν να ειπωθούν και πολλά για το πρώτο ημίχρονο, στο οποίο ο Ολυμπιακός έδειξε την κλάση του και ήτσν σαφώς καλύτερος από τον ΑΡΗ, τουλάχιστον μέχρι το 0-2. Από την άλλη οι “κίτρινοι” άργησαν να μπουν στο ματς με αποτέλεσμα νε μείνουν γρήγορα πίσω στο σκορ, ενώ δίκαιες είναι οι φωνές για την ανατροπή του Τάτου από τον Σάμαρη, φάση στην οποία ο Παππάς έπρέπει να δώσει πέναλτι και να αποβάλει τον παίκτη του Ολυμπιακού.

45`+1` Ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο στο “Κλεάνθης Βικελίδης”, μπροστά στο σκορ ο Ολυμπιακός με 0-2

45` Μόλις ένα το λεπτό οι καθυστερήσεις

42` Κεφαλιά του Έλσνερ από φάουλ του Τάτου, λίγο άουτ από το αριστερό δοκάρι της εστίας του Ολυμπιακού

41` Κίτρινη στομ Βάις

37` Σουτ του Νταμαρλή, καταλήγει άουτ

32` Σουτ του Μανιά στην κίνηση, η μπάλα αναπήδησε και κατέληξε άουτ, δίχως να απειλήσει τον Ρομπέρτο

27` ΓΚΟΛ! 0-2 ο Ολυμπιακός, με τον Βάις να κάνει ωραία ατομική ενέργεια από τα αριστερά, να μπαίνει στην περιοχή του ΑΡΗ και με σουτ στην κλειστή γωνία του Διούδη, να διπλασιάζει τα τέρματα των Πειραιωτών.

23` Κίτρινη στο Σιόβα

* Με τη βοήθεια του ριπλέι, φαίνεται ξεκάθαρα ότι ο Σάμαρης ανατρέπει τον Τάτο, ενώ ο μέσος του Ολυμπιακού θα έπρεπε να δει και την κόκκινη, αφού ήταν ο τελευταίος παίκτης των “ερυθρόλευκων”

18` Παράλληλη σέντρα του Μανιά, για λίγο ο Αγκάνθο στο δεύτερο δοκάρι δεν προλαβαίνει να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα

17` Κίτρινη στον Οικονομόπουλο, η πρώτη στο παιχνίδι

17` Ο Τάτος ανατρέπεται καθαρά στην περιοχή από τον Σαμαρή, αφού του έκλεψε τη μπάλα, καμία υπόδειξη από τον Παππά.

10` Σουτ στην κίνηση του Ντομίνγκεζ από το ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής, η μπάλα ψηλά άουτ

6` ΓΚΟΛ! Διαγώνια πάσα του Βάις στον Ντομίνγκεζ, συρτό πλασέ του τελευταίου και 0-1 νωρίς νωρίς για τον Ολυμπιακό. Αδράνησε η άμυνα του ΑΡΗ

5` Ο Διούδης λέει “όχι” στο κοντινό πλασέ του Κάμπελ, μπλοκάροντας μετά και από δεύτερη προσπάθεια του Ολαϊταν

1` Έναρξη του ντέρμπι στο “Κλεάνθης Βικελίδης”

Το pre-game

*Επιστροφές αλλά και απουσίες μετράει ο Ζόραν Μιλίνκοβιτς για το αποψινό παιχνίδι. Ο Σέρβος υπολογίζει και πάλι στον Νταβίντ Αγκάνθο, όχι όμως και στον Νίκο Αγγελούδη, που δεν ξεπέρασε τις ενοχλήσεις στη μέση και έτσι έμεινε εκτός αποστολής. Το ίδιο ισχύει και τους τραυματίες  Παπαδόπουλο, Πουλίδο, Ίμπε, Ψυχογιό, Ρένια, Αντωνιάδη, όπως και για τους τιμωρημένους Ουντότζι, Ηρακλή και Τσουμάνη.

**Από την άλλη ο Μίτσελ, πέρα των δεδομένω απουσιών (Μήτρογλου, Μανιάτης), δεν αντιμετωπίζει ιδιαίτερα προβλήματα. Ο Ισπανός άφησε στην Αθήνα τον Φουστέρ για λόγους ξεκούρασης, ενώ εκτός έμειναν οι επίσης οι Μπονγκ και Γιαταμπαρέ.

***Στην προϊστορία μεταξύ των δύο αποψινών αντιπάλων επικραστεί η απόλυτη ισορροπία, αφού αμφότεροι έχουν από δεκαέξι νίκες, με γηπεδούχο τον ΑΡΗ, ενώ 21 αγώνες έχουν έρθει ισόπαλοι. Στα γκολ υπερτερούν οι Πειραιώτες που έχουν 59, έξι περισσότερα από τα 53 των “κίτρινων”.

****Η τελευταία νίκη του ΑΡΗ ήταν για τα πλέι οφ της σεζόν 2009-2010, όταν και επικράτησε 2-0 του Ολυμπιακού στο “Κλεάνθης Βικελίδης”¨, χάρη σε δύο τέρματα του Έντι Τζόνσον.

Διαιτητής: Ανδρέας Παππάς (Αθηνών)

Βοηθοί: Πολυχρόνης Κωστάρας (Αιτωλοακαρνανίας), Νικόλαος Γεωργαράκος (Αθηνών)

4ος: Δημήτρης Στυλιάρας (Αιτωλοακαρνανίας)

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων

ΑΡΗΣ (Μιλίνκοβιτς): Διούδης, Καραγκούνης, Κύργιας, Έλσνερ, Μαργαρίτης, Νταμαρλής, Οικονομόπουλος, Τάτος, Σταυρόπουλος, Μανιάς, Αγκάνθο

Ολυμπιακός (Μίτσελ): Ρομπέρτο, Τόρες, Μασάντο, Σάμαρης, Χολέβας, Παπαδόπουλος, Σιόβας, Κάμπελ, Ντομίνγκεζ, Βάις, Ολαϊτάν

Οι πάγκοι των δύο ομάδων:

ΑΡΗΣ: Μπουζάνης, Γιαννίτσης, Σουνάς, Κοτσαρίδης, Γκόλιας, Τσουκάνης, Καραγιάννης

Ολυμπιακός: Μέγερι, Παπάζογλου, Ιμπαγάσα, Εντιγκά, Σαβιόλα, Μανωλάς, Σέποβιτς