Κατέρρευσε στο τέλος και χάλασε την… εικόνα του

Ο ΑΡΗΣ πάλεψε για τρία δεκάλεπτα και ήταν κοντά στο σκορ κόντρα στον Ολυμπιακό. Αλλά χάλασε τα… πάντα στο τέταρτο όπου κατέρρευσε και ηττήθηκε με 93-61, αποτέλεσμα το οποίο αδικεί την προσπάθεια των παικτών.

Ο ΑΡΗΣ προηγήθηκε με 0-2 αλλά βρέθηκε γρήγορα στο -5 (7-2). Ο Βεζένκοφ… πήρε το όπλο του και άρχισε να σκοράρει και να οδηγεί τον ΑΡΗ στην αντεπίθεση με αποτέλεσμα να μειώσει στους δύο (11-9) στο τέταρτο λεπτό. Νέο σερί για τους γηπεδούχους με την διαφορά και πάλι στους επτά (20-13), πριν το 29-20 του πρώτου δεκαλέπτου, διάστημα στο οποίο ο Αλέξανδρος Βεζένκοφ είχε 12 πόντους.
Στην δεύτερη περίοδο με πέντε πόντους του Γκίκα, ο ΑΡΗΣ μείωσε σε 29-25, όμως ορισμένα λάθη τον έστειλαν πάλι στο -7 (36-29). Ο Σαρικόπουλος ανέλαβε τον ρόλο του… Βεζένκοφ και άρχισε να σκοράρει μέσα από την ρακέτα, όμως η διαφορά δεν μειώθηκε, φτάνοντας στους 11 (44-33) στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.
Ο ΑΡΗΣ βρέθηκε νωρίς στο -12 (52-37) και πάλι εκεί αντέδρασε με ηγέτη τον Πελεκάνο, ο οποίος με εννέα γρήγορους πόντους οδήγησε την ομάδα των «κιτρίνων» σε ένα σερί 9-0 για να μειωθεί η διαφορά, φτάνοντας στους έξι (52-46) στο 25ο λεπτό. Η άμυνα είχε… σφίξει αρκετά, οι επιστροφές ήταν γρήγορες ενώ επιθετικά βρέθηκαν ανοιχτά σουτ.
Μάλιστα με τρίποντο του Βεζένκοφ στην εκπνοή της τρίτης περιόδου, η διαφορά έπεσε στους πέντε πόντους (59-54). Στην τέταρτη περίοδο ο ΑΡΗΣ ουσιαστικά δεν… μπήκε ποτέ. Τα λάθη αυξήθηκαν και πάλι, με αποτέλεσμα ο ΑΡΗΣ να πετύχει μόλις τρεις πόντους, να δεχθεί 19 στο πρώτο πεντάλεπτο και η διαφορά πήγε στους 21 πόντους (78-57). Κάπου εκεί όλα τελείωσαν, με τον ΑΡΗ να καταρρέει και η διαφορά να ξεπερνάει τους 30 πόντους, με το τελικό 93-61. Τα δεκάλεπτα: 29-20, 44-33, 59-54,93-61.
Ολυμπιακός: Πέτγουει 7 (1), Λο 2, Ντάνστον 16, Σπανούλης 12 (1), Παπαπέτρου 2,Σλούκας 10 (2), Λοτζέσκι 6 (1), Μπέγκιτς 15, Πρίντεζης 8, Αγραβάνης 3,Μάντζαρης 6 (1), Κατσίβελης 6.
ΑΡΗΣ: Μποχωρίδης, Πελεκάνος 15 (1), Γκίκας 8 (2), Πουλιανίτης, Χαρίσης 4, Βεζένκοφ 19 (3), Σαρικόπουλος 8, Μούρτος, Αθηναίου 7 (1), Μήτογλου.