Νίκη στο τέλος για τον Απόλλων Πάτρας

Παρότι βρέθηκε να χάνει στο πρώτο ημίχρονο, ο Απόλλων Πάτρας πήρε τελικά το ροζ φύλλο αγώνα με ολική ανατροπή στη δεύτερο ημίχρονο.

Τι και άν βρέθηκαν να χάνουν οι Πατρινοί στο πρώτο ημίχρονο, στο τέλος ανέτρεψαν το σκηνικό και με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Βλάντο Πέτροβιτς, πήραν τη νίκη με 82-73 επί του Ρεθύμνου.

Το πρώτο ημίχρονο ανήκε ολοκληρωτιά στους φιλοξενούμενους όπου με μπροστάρη τον Προύιτ προηγήθηκαν με 16-24 στο 10` και 35-42 στο ημίχρονο.

Στην επανάληψη το σκηνικό άλλαξε. Οι Αχαιοί ροκάνισαν τη διαφορά και βρέθηκαν να χάνουν με μόλις ένα πόντο στη λήξη της τρίτης περιόδου.

Ο Βλάντο Πέτροβιτς πήρε την ομάδα από το χέρι στην τελευταία περίοδο και την οδήγησε στη νίκη επί του ΑΓΟΡ με 82-73.

Τα δεκάλεπτα: 16-24, 35-42, 54-55, 82-73.

ΑΠΟΛΛΩΝ: Χιλ 5, Αργυρόπουλος 17 (1), Καπερώνης, Τέιλορ 12 (7ρ.), Ντάνιελ 4, Λιανός 5 (1), Πέτροβιτς 16 (2τρ., 6ρ.), Ζαφείρης, Τρεπάλοβατς 2, Μποντς 21 (1τρ., 9ρ., 3ασ.).

ΡΕΘΥΜΝΟ: Χαρτ 10 (1/9δ., 2/4τρ.), Καλλινικίδης, Κουμπούρας 10, Αγγελόπουλος 4, Προύιτ 23 (1τρ., 5ρ., 3κλ.), Καλαμπόκης 4, Κανονίδης, Λάτοβιτς, Αλεξάντερ 7, Άρμπετ 5 (1), Γκάμπριελ 10 (9ρ.).