Δια πυρός και σιδήρου ο Πανιώνιος

Ο Πανιώνιος… είδε κι έπαθε για να κάμψει την αντίσταση των Τρικάλων και να κάνει το «2 στα 2» στο πρωτάθλημα της Α1. Η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου κέρδισε με 69-62.

Οι «κυανέρυθροι» με πρωταγωνιστή τον ΜακΚόλουμ προηγήθηκαν 15-10 στο δεκάλεπτο και 34-28 στο ημίχρονο. Οι Θεσσαλοί έκαναν την αντεπίθεσή τους και πέρασαν με 38-42, πριν το 47-44 του 30’. Τα Τρίκαλα ξαναπέρασαν με 49-51, αλλά οι γηπεδούχοι απάντησαν με σερί 6-0 (55-51) και σ’ εκείνο το σημείο δέχτηκε τεχνική ποινή ο πάγκος των φιλοξενούμενων. Οι τελευταίοι δεν τα παράτησαν και μείωσαν σε 61-57 και 66-62 αλλά ο Μπατής έκοψε τον Μουτακαμπίρ σε σουτ τριών πόντων και όλα τελείωσαν.

Τα δεκάλεπτα: 15-10, 34-28, 47-44, 69-62.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ: ΜακΚόλουμ 17, Ντούβνιακ 7 (1), Μίλμπουρν 15 (7ρ.), Αθανασούλας 4 (6ρ.), Μπατής 6 (1)τρ., 6λ.), Καββαδάς 3, Λάνγκφορντ 7, Μίσελ 2, Σίμτσακ 3, Σαλούστρος 2.

ΤΡΙΚΑΛΑ: Έβανς 17 (1τρ., 7ρ.), Περούνιτσιτς, Γιούιν 10, Γιαννακίδης 5 (1),Κόμματος 12 (1), Γκρέιντζερ 2 (1/10 σουτ, 5ασ.), Δεληγιάννης 6, Ματαλόν, Γεωργάκης, Μουταμπακίρ 8 (1), Πέτροβιτς 2.

πηγή: basketplus.gr