LIVE: Ολυμπιακός Βόλου-ΑΡΗΣ 1-0 (Τελικό) (pics+vids)

Ακόμη μία μέτρια εμφάνιση από τους "κίτρινους"

Ούτε στο Κύπελλο καταφέρε να πετύχει την πρώτη του φετινή νίκη ο ΑΡΗΣ, ο οποίος ηττήθηκε με 1-0 από τον Ολυμπιακό Βόλου, πραγματοποιόντας μέτρια εμφάνιση.

Το live του αγώνα

90`+5` Τέλος στο Βόλο, με τον Ολυμπιακό να παίρνει τη νίκη, 1-0, επί του ΑΡΗ

90`+1` Ωραία εκτέλεση φάουλ του Γενγκά, λίγο έξω η μπάλα

90` Τέσσερα λεπτά οι καθυστερήσεις

88` Ο Μανιάς βγαίνει την πλάτη της άμυνας και απέναντι από την εστία, ο βοηθός όμως δείχνει κακώς οφσάιντ, στερώντας έτσι από τον ΑΡΗ την ευκαιρία να ισοφαρίσει

83` Κλείνει τις αλλαγές του ο Βαζάκαης, περνώντας τον Πινδώνη αντί του Ρόκα

74` ΓΚΟΛ! Ο Ολυμπιακός Βόλου εκμεταλλεύεται αδράνεια της άμυνας του ΑΡΗ και με σουτ του Κατσίκη, ανοίγει το σκορ. Φέρει ευθύνη και ο Μπουζάνης

72` Ο Μανιάς στη θέση του τραυματία Καραγιάννη

67` Δεύτερη αλλαγή και για τον ΑΡΗ, με τον Νταμαρλή να αντικαθιστά τον Σουνά

64` Ο Γενγκά στη θέση του Γκούρμα

64` Φάουλ του Μπρέσκα, μπλοκάρει εύκολα ο Μπουζάνης

60` Επιστρέφει στους επίσημους αγώνες του ΑΡΗ ο Αγκάνθο, που πέρασε αντί του Ίμπε. Στα πλάγια ο Αγγελούδης, με τον Ισπανό να παίρνει θέση στην κορυφή της επίθεσης

58` Κατσίκης αντί Ολίσε, στην πρώτη αλλαγή των γηπεδούχων

57` Τεράστια ευκαιρία για τον ΑΡΗ να ανοίξει το σκορ, με τον Ίμπε να δίνει έτοιμο γκολ στον Αγγελούδη, η κεφαλιά του οποίου πέρασε λίγο έξω από το δεξί δοκάρι του Γκίτκου

54` Κίτρινη στον Ίμπε

49` Σουτ του Καπετάνου από καλή θέση, η μπάλα άουτ

46` Έναρξη στο δεύτερο μέρος, καμία αλλαγή για ΑΡΗ και Ολυμπιακό Βόλου

45`+1` Τελευταίο σφύριγμα σε ένα μέτριο πρώτο ημίχρονο στο Βόλο, με τις δύο ομάδες να παραμένουν στο 0-0

45` Ένα λεπτό οι καθυστερήσεις

45` Άστοχο σουτ για τον Βόλο, και πάλι με τον Μπρέσκα

44` Καλό σουτ του Μπρέσκα, με υπερένταση ο Μπουζάνης σε κόρνερ

33` Ευκαιρία για τον Βόλο με τον Καπετάνο, μετά από κόρνερ, ο Μπουζάνης αποσοβεί τον κίνδυνο

32` Πέναλτι ζητούν οι γηπεδούχοι σε χέρι του Τσουμάνη, μετά από σέντρα του Κατσιαρού. Ο Αρετόπουλος το θεώρησε ακούσιο και έδειξε να συνεχιστεί το παιχνίδι, μπορούσε όμως και να το δώσει

29` Κίτρινη στον Πουλίδο, δεύτερη για τον ΑΡΗ

17` Σουτ του Τριαντασφυλλάκου, μπλοκάρει εύκολα ο Γκίτκας

14` Χωρίς ρυθμό και φάσεις το παιχνίδι στο ξεκίνημα του

12` Κίτρινη στον Οικονομόπουλο

6` Με σέντρες προσπαθεί να απειλήσει μέχρι στιγμής ο Ολυμπιακός, η άμυνα του ΑΡΗ όμως δεν έχει αφήσει να δημιουργηθούν επικίνδυνες καταστάσεις

1` Ξεκίνησε το παιχνίδι στο Βόλο, με τους γηπεδούχους στη σέντρα

Το pre-game

*Αποδεκατισμένος ταξίδεψε στο Βόλο ο ΑΡΗΣ για το παιχνίδι με τον Ολυμπιακό. Ο Ζόραν Μιλίνκοβιτς δεν θα έχει στη διάθεση του, τους Τάτο, Ουντότζι, Παπαδόπουλο, Κύργια,Σταυρόπουλο, Αντωνιάδη και Ρένια, που ταλαιπωρούνται από προβλήματα τραυματισμού.

Από την άλλη όμως ο Σέρβος έχει και μια μεγάλη επιστροφή, που δεν είναι άλλη από αυτή του Νταβίντ Αγκάνθο. Ο Ισπανός εξέτισε την τιμωρία του και επιστρέφει στις αγωνιστικές υποχρεώσεις της ομάδας, ελπίζοντας να ντεμπουτάρει και με γκολ.

**Στην αντίπερα όχθη και όσον αφορά τον Ολυμπιακό, ο Γιώργος Βαζάκας δεν αντιμετώπισε κάποιο πρόβλημα της τελευταίας στιγμής, πέρα από τις δεδομένες απουσίες των Πόνσε, Γεωργίου Ζέρη, Μπουένγκο και Ντινόπουλου.

*** Σε ένα ακόμη εκτός έδρας παιχνίδι, ο ΑΡΗΣ δεν θα έχει τον κόσμο στο πλευρό του, καθώς η Αστυνομική Διεύθυνση Θεσσαλίας δεν επέτρεψε τη μετακίνηση των οπαδών του

****Στα… παιχνίδια της μοίρας, ο ΑΡΗΣ θα βρει απέναντι του το… παρελθόν και πιο συγκεκριμένα πέντε πρώην παίκτες του. Ο λόγους για τους Κατσιαρό, Ακόστα, Καπετάνο, Γκέσιο και Γκίτκο, που έχουν φορέσει -άλλοι πολλοί και άλλοι λίγο- τη φανέλα της ομάδας.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Ολυμπιακός Βόλου (Βαζάκας): Γκίτκος, Καρράς, Μελίσσης, Αρβανίτης, Κατσιαρός, Ρόκας, Ολίσε, Μπρέσκα, Καπετάνος, Ακόστα, Γκούρμα

ΑΡΗΣ (Μιλίνκοβιτς): Μπουζάνης, Καραγκούνης, Έλσνερ, Πουλίδο, Τσουμάνης, Οικονομόπουλος, Τριανταφυλλάκος, Καραγιάννης, Ίμπε, Σουνάς, Αγγελούδης

Οι πάγκοι των δύο ομάδων:

Ολυμπιακός Βόλου: Σταυράκης, Κόμνος, Κατσίκης, Πινδώνης, Δεινόπαπας, Παπανικόλας, Γιενγκά

ΑΡΗΣ: Διούδης, Αγκάνθο, Κοτσαρίδης, Νταμαρλής, Μανιάς, Ψυχογιός, Ηρακλής

Διαιτητής: Αλέξανδρος Αρετόπουλος (Τρικάλων)

Βοηθοί: Δημήτρης Γκάγκας (Λάρισας), Σπυρίδων Γουργιώτης (Φθιώτιδας)

4ος: Χρήστος Μήτσιος 9Ηπείρου)