Το πάλεψε ο ΑΡΗΣ κόντρα στην Μπάμπερκ (61-74)

Ο ΑΡΗΣ έκανε την καλύτερη του εμφάνιση στο τουρνουά της Μπάμπερκ απέναντι στην "οικοδέσποινα", παρά την ήττα με 61-74. Πρώτος σκόρερ ο Αλέξανδρος Βεζένκοφ με 22 πόντους.

Ο ΑΡΗΣ μπήκε καλά και προηγήθηκε με 6-3 και με 9-6 στο τέταρτο λεπτό, πριν η Μπάμπερκ αντιδράσει και πάρει το προβάδισμα με 9-14 και με 26-27 που ήταν το αποτέλεσμα του πρώτου δεκαλέπτου.
Στο  δεύτερο δεκάλεπτο η Μπάμπερκ με ένα σερί 6-0 προηγήθηκε με 33-26, με τον ΑΡΗ να βρίσκει λύσεις στην επίθεση από τον Βεζένκοφ κατά πρώτο λόγο και τον Αθηναίου στο δεύτερο για να μειώσει σε 34-40 στο τέλος το πρώτου ημιχρόνου.
Στην Τρίτη περίοδο οι Γερμανοί είχαν σταθερά το προβάδισμα, με τον ΑΡΗ να προσπαθεί να μειώσει, με την διαφορά στους 8 πόντους  (36-44 στο 23ο λεπτό, 41-49 στο 26ο), πριν το 46-58 του 30ου λεπτού.
Στην τέταρτη περίοδο δεν μπόρεσε να γίνει η ανατροπή, με τις άμυνες να κυριαρχούν και τον ΑΡΗ να μειώνει σε 51-60, αλλά τηνΜπάμπερκ να κερδίζει με 74-61.
Τα δεκάλεπτα: 26-27, 34-40, 46-58, 61-74.
ΑΡΗΣ: Μποχωρίδης, Πελεκάνος 4, Γκίκας 2 (5ασ.), Τσακαλέρης 2, Ασημακόπουλος 6 (1), Χαρίσης 10 (5ρ.), Λαρεντζάκης, Βεζένκοφ 22 (8/9β., 4/6δπ., 2/4τρ., 7ρ., 2ασ., 2κλ.), Μούρτος 2, Αθηναίου 13 (2/3δπ., 3/7τρ.).

ΜΠΑΜΠΕΡΓΚ: Γκόλντσμπερι 3 (1), Σάντερς 11 (1), Ράιτ 16 (8ρ., 3ασ.), Τάντα, Νέουμαν 9, Φορντ 11 (2), Τζέικομπσεν 3 (1), Γκαβέλ 9 (1), Σμιθ 8, Τίεμαν 2, Ζίρμπες 2.