Πρώτη νίκη (91-71) για τον μπασκετικό ΑΡΗ, κόντρα στη Πέλιστερ

Οι “Κιτρινόμαυροι” ξεκίνησαν με νίκη τη χρονιά τους, αφού επιβλήθηκαν με 91-71 επί της Πέλιστερ.

Η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη είδε τη διαφορά να εκτοξεύεται στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τον Έλληνα τεχνικό να μοιράζει χρόνο στους παίκτες του και τον Άντονι Κάουαν Τζούνιορ να αναδεικνύεται πρώτος σκόρερ.

Η ενημέρωση της ΚΑΕ ΑΡΗΣ αναφέρει:

Ο ΑΡΗΣ κέρδισε την Πέλιστερ με 91-71 στο πρώτο φιλικό του εν όψει της προσεχούς αγωνιστικής περιόδου, σε αγώνα που διεξήχθη στο «Nick Galis Hall».

Η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη είχε το προβάδισμα σε όλο το διάστημα του αγώνα. Προηγήθηκε με 18-7 και έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο 23-17. Στη δεύτερη περίοδο με ένα σερί 10-0 ο ΑΡΗΣ ξέφυγε με 35-22 και προς το τέλος του ημιχρόνου, με ένα σερί 9-0 έφτασε τη διαφορά στους 21 πόντους (51-30), πριν από το 53-32 του ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι «κιτρινόμαυροι» ανέβασαν τη διαφορά στους 25 πόντους (59-34) και έκλεισαν την περίοδο στο 73-55. Ο κόουτς του ΑΡΗ έδωσε χρόνο συμμετοχής σε όλους τους διαθέσιμους παίκτες. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 78-67, όμως ο ΑΡΗΣ ανέβασε εκ νέου τη διαφορά, για το τελικό 91-71.

Τα δεκάλεπτα: 23-17, 53-32, 73-55, 91-71.

ΑΡΗΣ: Τζούστον 4, Κάουαν JR 26 (3), Σιδηροηλίας 1, Πετανίδης 2, Λόκερ 13 (2), Νετζήπογλου, Γουίλιαμς 16 (3), Χάνλαν 18 (1), Κώττας 11, Λαμπρόπουλος, Καραγιάννης.

ΠΕΛΙΣΤΕΡ: Τσιζ 11 (1), Ναϊντόφσκι, Μαλέσεβιτς 9, Καρατζόφσκι 11 (3), Χότον 9, Κέσαρ 12, Σερνάροφ, Μλαντένοβιτς 4 (1), Τραϊκόφσκι 2, Μλαντενόφσκι 11, Γιουρόφσκι 2.

* Για τον ΑΡΗ δεν αγωνίστηκαν ο Σταύρος Σχίζας και ο Στέλιος Πουλιανίτης, οι οποίοι αντιμετωπίζουν πρόβλημα τραυματισμού.