Μπιλμπάο για Ευρώπη, Μαγιόρκα για… φούντο

από Γιώργος Γκάτος

Οι Βάσκοι επικράτησαν 3-1 μένοντας σε τροχιά… Europa League, ενώ οι φιλοξενούμενοι νιώθουν τη θηλιά να τους σφίγγει.

Η Αθλέτικ επικράτησε 3-1 της Μαγιόρκα στο “Σαν Μαμές” για την 32η αγωνιστική της La Liga και παρέμεινε σε απόσταση αναπνοής με τις θέσεις που δίνουν εισιτήριο για το Europa League, επιστρέφοντας στις επιτυχίες μετά την ήττα από την Μπαρτσελόνα. Αντιθέτως, συνεχίζουν να βουλιάζουν οι νησιώτες, που είναι σταθερά εντός της επικίνδυνης ζώνης.

Ανώτερη συνολικά η ομάδα του Γκαριτάνο που έβαλε βάσεις για τη νίκη από το ξεκίνημα του ματς. Ο Ραούλ Γκαρθία άνοιξε το σκορ στο 16’ με πέναλτι και οκτώ λεπτά μετά ο Σανθέτ με συρτό σουτ πέτυχε ιστορικό γκολ. Αφού έγινε ο πρώτος παίκτης που σημειώνει γκολ για την Μπιλμπάο, έχοντας γεννηθεί μετά το 2000. Ωστόσο, το παιχνίδι απέκτησε ενδιαφέρον στο δεύτερο μέρος του β’ ημιχρόνου. Ο Μπούντιμιρ μείωσε στο 70’ με πέναλτι. Στο 90’ Βιγιαλίμπρε “κλείδωσε” τη νίκη με πλασέ από κοντά.