Πήρε "ανάσα" με εξάρα η Θέλτα

Ιστορικό 6-0 για την Θέλτα

Μπορεί να χαρακτηριστεί και ιστορική η σημερινή μέρα για την Θέλτα, καθώς για πρώτη φορά μετά από 65 χρόνια επικρατεί με σκορ πάνω από 6 γκολ διαφορά σε αγώνα της La Liga.

Η Θέλτα ήταν πραγματικά εξωπραγματική. από το πρώτο λεπτό του αγώνα έκανε ότι ήθελε την Αλαβές. Μόλις στο 14ο λεπτό ο Μουρίλιο άνοιξε το σκορ με πανέμορφη κεφαλιά μέσα από την περιοχή. 6 λεπτά αργότερα ο Άσπας με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι έκανε το 2-0 και έδωσε άλλο αέρα στην ομάδα του. Το 3-0 από την άλλη ήταν εντυπωσιακό, μιας και το πέτυχε ο Ραφίνια με τηλεκατεθυνόμενο σουτ έξω από την περιοχή.

Ο ίδιος παίκτης έκανε το 4-0 στο 41΄ και έδωσε διαστάσεις τεράστιου θριάμβου στη νίκη της ομάδας του. Το δεύτερο ημίχρονο είχε διαδικαστικό χαρακτήρα με την Θέλτα να πετυχαίνει άλλα δύο γκολ και να γράφει το… ιστορικό 6-0.