Φιορεντίνα για μεγάλα πράγματα, άλωσε το «Ντιέγκο Μαραντόνα»

Φιορεντίνα να την πιεις στο ποτήρι, Νάπολι που… ξεχειλίζει το ποτήρι! Οι «βιόλα» ήταν απολαυστικοί στο «Ντιέγκο Μαραντόνα» και πάτησε με το εμφατικό 3-1 τους πρωταθλητές Ιταλίας, οι οποίοι βρίσκονται σε κρίση και η γκρίνια προς το πρόσωπο του Ρούντι Γκαρσιά ολοένα και μεγαλώνει.
Έπιασε τη Γιουβέντους στην 3η θέση με 17 βαθμούς η Φιορεντίνα και βρίσκεται στο -4 από την πρωτοπόρο Μίλαν, ενώ η Νάπολι είναι στους 14 και το πρόσωπο που δείχνει είναι κάκιστο.

Ιδανικό ξεκίνημα για την Φιορεντίνα με τον Μπρέκαλο μόλις στο 7ο λεπτό να ανοίγει το σκορ. Ο Οσιμέν απάντησε στο 23’ ωστόσο ακυρώθηκε το γκολ του για οφσάιντ. Τελικά, ο Νιγηριανός πήρε την εκδίκησή του και στο 45+5’ έκανε το 1-1.
Οι «βιόλα» μπήκαν δυνατά και στο δεύτερο ημίχρονο με τον Μποναβεντούρα στο 63’ να δίνει εκ νέου προβάδισμα και να γράφει το 2-1. Το κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Γκονζάλες στο 90+3’ διαμορφώνοντας το τελικό 3-1.
Κάπως έτσι η Φιορεντίνα βρίσκεται στην 4η θέση με 17 βαθμούς και ακολουθεί η Νάπολι στην 5η με 14.