Νίκη για το Μαρούσι επί του Λαυρίου (vid)

Μετά από ένα εξαιρετικό ματς που κρίθηκε στα τελευταία δευτερόλεπτα, το Μαρούσι έκανε σπουδαίο «διπλό» στο Λαύριο με σκορ 93-88, παίρνοντας ένα πολύτιμο δεύτερο ροζ φύλλο στη σεζόν!
Το Λαύριο μπήκε από πολύ νωρίς καλά στο ματς και με πρωταγωνιστές Θόρντον και Ντε Τζούλιους πήρε γρήγορα προβάδισμα με σκορ 17-9. Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να αντιδράσουν, μειώνοντας σε 17-13 με Νικολαΐδη και Ραντούλιτσα. Ο Ντε Τζούλιους ήταν σε τρομερό βράδυ, με αποτέλεσμα να διαμορφώσει τη μεγαλύτερη διαφορά μέχρι τότε, το 25-16. Το τελικό 27-21 της πρώτης περιόδου διαμορφώθηκε από Λούκοβιτς και Μπρίσκο.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η είσοδος του Ορφέα Στασινού βοήθησε τους φιλοξενούμενους να ανεβάσουν την απόδοσή τους, με αποτέλεσμα να περάσουν μπροστά (27-28). Το ματς πήρε τη μορφή ντέρμπι, με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο προβάδισμα, πριν το Μαρούσι κάνει το καλύτερό του διάστημα στο ματς, με αποτέλεσμα να βρεθεί στο +8 (35-43) χάρη σε ξέσπασμα του Χάρη Γιαννόπουλου. Το Λαύριο αντέδρασε ξανά με Θόρντον και Χέλεμς, με αποτέλεσμα να μειώσει στο 43-47 του ημιχρόνου.

Η αντίδραση του Αμαρουσίου συνεχίστηκε στην τρίτη περίοδο, όταν με ηγέτες τους Τζούστον και Χιλ οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν στο υπέρ τους 49-56, πριν αναλάβει ο Μπρίσκο και διαμορφώσει την πρώτη διψήφια διαφορά υπέρ τους (52-62). Με ηγέτες Καστανέδα και Θόρντον, οι γηπεδούχοι άρχισαν να «ροκανίζουν» το προβάδισμα του Αμαρουσίου, μειώνοντας γρήγορα σε 61-67 εκμεταλλευόμενοι την αστοχία των αντιπάλων τους σε εύκολα σουτ. Η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε στο 66-69 με εντυπωσιακό τρίποντο του Θόρντον.

Το Μαρούσι με τον Τζούστον και τον Μπρίσκο πήγε ξανά στο +6 στις αρχές της τέταρτης περιόδου (70-76), όμως το Λαύριο γρήγορα ισοφάρισε με 6 συνεχόμενους πόντους του Καλίντ Μουρ. Το Μαρούσι απάντησε με δικό του μικρό σερί, με Ραντούλιτσα και Τζούστον, για το 76-80. Ένα τρίποντο του Γιαννόπουλου διαμόρφωσε το 76-83, με το Λαύριο να μειώνει σε 81-83 με τον Ντε Τζούλιους, πριν Ραντούλιτσα και Θόρντον ανταλλάξουν μεγάλα καλάθια για το 84-85. O τελευταίος ήταν σε ασύλληπτη κατάσταση και έβαλε τρίποντο και φάουλ για το 88-85, με τον Γιαννόπουλο να μειώνει σε 88-87 και λίγο αργότερα να βάζει λέι απ στον αιφνιδιασμό για το 88-91. Θόρντον και Παπαδάκης έχασαν τρίποντα ισοφάρισης και το ματς ολοκληρώθηκε στο 88-93.

Τα δεκάλεπτα: 27-21, 43-47, 66-69, 88-93