Iσόπαλο 1-1 το πρώτο ημίχρονο μεταξύ του Παναθηναϊκού και του Πανσερραϊκού (vids)

O Παναθηναϊκός άνοιξε το σκορ νωρίς στο παιχνίδι μόλις στο 10ο λεπτό, με τον Τέτε να νικάει τον τερματοφύλακα του Πανσερραϊκού.

Ο Πανσερραϊκός κατάφερε να απαντήσει γρήγορα όμως μέσα στα επόμενα τέσσερα λεπτά με τον Μπεντακόρ να πιάνει την κεφαλιά και να κερδίζει τον Ντραγκόφσκι.

Σε μία από τις τελευταίες φάσεις του πρώτου μέρους, ο Ουνάι του Παναθηναϊκού έκανε δυνατό σουτ, με τον τερματοφύλακα του Πανσερραϊκού να αποκρούει αρχικά με γροθιές και στη συνέχεια να τρέχει να προλάβει την μπάλα. Στην προσπάθειά του αυτή ο διαιτητής είδε ότι ο τερματοφύλακας έδωσε μπουνιά στον Βαγιαννίδη, και έδωσε πέναλτι.

Το VAR τον κάλεσε όμως να επανεξετάσει τη φάση, καθώς σε ένα από τα ριπλέι φάνηκε να βρίσκει πρώτα την μπάλα και μετά το πρόσωπο του αντιπάλου του. Ο διαιτητής άλλαξε έτσι την απόφασή του, μέσα σε διαμαρτυρίες.