Άντεξε στην αντεπίθεση της Βίρτους κι έκανε «σεφτέ» η Βιλερμπάν

Έστω και στα τελευταία δευτερόλεπτα, η Βιλερμπάν νίκησε 87-85 τη Βίρτους στο «Αστρομπάλ» για τη δεύτερη αγωνιστική της Ευρωλίγκας και πήρε την πρώτη της νίκη στη φετινή διοργάνωση.
Η Βίρτους διατηρούσε ένα +2 με +3 στην έναρξη της αναμέτρησης, όμως η Βιλερμπάν βρήκε τις λύσεις μέσα στο καλάθι και το ματς πήγαινε πόντο-πόντο. Ένα 4-0 σερί της Βιλερμπάν έφερε το 10-6 για τους Γάλλους κι οι περιφερειακοί της ομάδας της Λιόν διατηρούσαν το +3 με +4 για τους γηπεδούχους. Ένα σερί 9-0 της Βιλερμπάν έφερε το +10 κι ο Σακό το +12 στην κακή άμυνα της Βίρτους. Το τρίποντο του Λάιτι έφερε το 32-19 για τη Βιλερμπάν, αλλά η Βίρτους απάντησε με 5-0 σερί. Το τρίποντο του Ν’Ντιαγέ έφερε το +11 κι αυτό του Ντε Κολό ολοκλήρωσε την πρώτη περίοδο στο 38-27.
Η Βιλερμπάν διατηρούσε το +10 στην έναρξη της δεύτερης περιόδου, παρά τις προσπάθειες της Βίρτους να μειώσει. Το τρίποντο του Μόργκαν μείωσε στο -8 για την ιταλική ομάδα, αλλά ένα προσωπικό 4-0 σερί του Μαλεντόν έφερε το +13. Η Βίρτους απάντησε με δικό της σερί 4-0 για το -9, αλλά ένα νέο σερί 4-0 της Βίρτους μείωσε στο -8. Ο Μαλεντόν έφερε το +11 στις ανοιχτές άμυνες κι ο Κορντινιέ έκλεισε στο 57-49 το πρώτο ημίχρονο. Η Βιλερμπάν είχε 7/14 τρίποντα και 23 ριμπάουντ κι η Βίρτους είχε 11/15 βολές και 14 ριμπάουντ.
Οι Σακό και Μαλεντόν βοήθησαν σε ένα σερί 5-0 για το +13 για τη Βιλερμπάν στην έναρξη της τρίτης περιόδου. Η ευστοχία των περιφερειακών των Γάλλων διατηρούσαν το +10 με +12 σε εκείνο το διάστημα, παρά τις προσπάθειες του Κορντινιέ. Όμως με πρωτεργάτη τον Ντιουφ, η Βίρτους έκανε 13-0 σερί κι ισοφάρισε 68-68 μέσα σε τριάμισι λεπτά, η Βιλερμπάν απάντησε με 5-0 σερί κα το τριαντάλεπτο ολοκληρώθηκε 73-70 με τον Μπελινέλι.
Με 4-0 σερί στην έναρξη της τέταρτης περιόδου, η Βίρτους ισοφάρισε 74-74, όμως το τρίποντο του Μαλεντόν βοήθησε τη Βιλερμπάν να διατηρεί το +2 με +3. Το τρίποντο του Μπελινέλι ισοφάρισε 79-79 κι η ιταλική ομάδα απαντούσε στο προβάδισμα της Βιλερμπάν για το 83-83 στα 2’.39’’ πριν τη λήξη της αναμέτρησης και το 85-85 στο 1’.51’’. Ο Σακό αστόχησε σε τρίποντο, αλλά ευστόχησε σε μία βολή για το 86-85 στο 1’.03’’. Ο Σενγκέλια αστόχησε σε τρίποντο στα 30’’ κι ο Μαλεντόν με μία βολή στα 13’’ έκανε το 87-85. Ο Κορντινιέ αστόχησε στο τρίποντο στην εκπνοή κι η Βιλερμπάν πήρε την πρώτη της νίκη στη διοργάνωση.

Πηγή: sport-fm.gr