Πέρασε από την Λιθουανία το Κόσοβο

Η ομάδα του Φράνκο Ρόντα πέρασε από την έδρα της Λιθουανίας επικρατώντας με σκορ 2-1, πήρε τη δεύτερή του νίκη και έπιασε προσωρινά τη Ρουμανία στην κορυφή του 2ου γκρουπ της League C.

Βέβαια, οι Ρουμάνοι έχουν ματς λιγότερο και το βράδυ δοκιμάζονται στην έδρα της Κύπρου.

Ο Ζέγκροβα στο 20ό λεπτό έδωσε προβάδισμα στους φιλοξενούμενους, αξιοποιώντας την ασίστ του Μούσλιγια. Η Λιθουανία αντέδρασε, βρήκε δίχτυα με τον Γκινέιτις αλλά το τέρμα του δεν μέτρησε για οφσάιντ, με το Κόσοβο να πηγαίνει στο ημίχρονο μπροστά στο σκορ (0-1).

Ο Κρασνίκι στο 65’ έδωσε αέρα δύο τερμάτων στην ομάδα του Ρόντα, η οποία είχε ουσία και το πάνω χέρι στον αγώνα. Το τέρμα του Γκολουμπίτσκας στο 84ο λεπτό πρόσθεσε άγχος στους φιλοξενούμενους και ψυχολογία στους γηπεδούχους, αλλά ως το φινάλε δεν άλλαξε κάτι.

Το Κόσοβο πήρε δεύτερο στη σειρά τρίποντο και έφτασε τους 6 πόντους, με τους Λιθουανούς να γνωρίζουν την τρίτη ήττα τους σε ισάριθμα ματς, μένοντας χωρίς βαθμό στον όμιλο.