Ligue 1: Πεντάρα η Μαρσέιγ και το κυνήγι της κορυφής συνεχίζεται

Επιβλητική ήταν η Μαρσέιγ στην αναμέτρηση απέναντι στη Μονπελιέ για την 8η αγωνιστική της Ligue 1. Οι Μασσαλοί επικράτησαν 5-0 και συνεχίζουν το κυνήγι της κορυφής, είναι στους 17 βαθμούς και απέχουν στο -3 από τη Μονακό και την Παρί.

Ο Βαλ άνοιξε το σκορ μόλις στο 1ο λεπτό, με τον Αρί στο 36ο λεπτό να διπλασιάζει τα τέρματα των Μασσαλών. Ο Χόιμπιεργκ στο 40′ ανέβασε περαιτέρω τον δείκτη του σκορ.

Στο 58′ ο Γκρίνγουντ έκανε το 4-0, ενώ στο 73′ ο Ενρίκε διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα. Μάλιστα, νωρίτερα οι γηπεδούχοι είχαν μείνει με δέκα παίκτες.

Πιο νωρίς, η Λιόν επικράτησε 4-0 της Χάβρης εκτός έδρας. Οι Βινίσιους (32′), Φοφανά (57′), Λακαζέτ (71′) και Μπενραχμά (87′) πέτυχαν τα γκολ των γκον, οι οποίοι είναι στην 7η θέση με 13 βαθμούς.