Για το χάλκινο οι άνδρες στο παγκόσμιο μπιτς χάντμπολ (vid)

Η εθνική ομάδα μπιτς χάντμπολ ανδρών ηττήθηκε από την Κροατία στον ημιτελικό του παγκοσμίου πρωταθλήματος και θα διεκδικήσει το χάλκινο μετάλλιο κόντρα στη Βραζιλία.

Όπως η εθνική γυναικών, έτσι και η εθνική ανδρών θα διεκδικήσει το χάλκινο μετάλλιο στο παγκόσμιο πρωτάθλημα μπιτς χάντμπολ στο Ηράκλειο, μετά την ήττα από την Κροατία στον ημιτελικό με 2-1 σετ.

Oι Κροάτες αν και δυσκολεύτηκαν κατάφεραν να πάρουν την πρόκριση στον μεγάλο τελικό, εκεί όπου θα βρει τη Δανία. Η Ελλάδα από την άλλη θα αντιμετωπίσει την Βραζιλία για το χάλκινο μετάλλιο.

Το παιχνίδι ήταν για γερά νεύρα, καθώς και οι δύο ομάδες έδειξαν από τα πρώτα δευτερόλεπτα πόσο πολύ το ήθελαν. Στο ξεκίνημα του αγώνα καμία ομάδα δεν κατάφερε να πάρει διαφορά και ένα σαφές προβάδισμα. Η Κροατία στο 6ο και στο 8ο λεπτό προηγήθηκε με 3 πόντους διαφορά (14-11 και 18-15) ωστόσο η Ελλάδα κατάφερε με τέρματα του Τσαναξίδη και Λαδάκη πέρασε μπροστά με 19-18.