Εύκολα η Ισπανία την Γεωργία (vid)

Η Γεωργία με απόντα τον Τόκο Σενγκέλια και τον Γκόγκα Μπιτάτζε να παίρνει πολύ μικρό χρόνο συμμετοχής μετά τον τραυματισμό του υποτάχθηκε στην Ισπανία που βρήκε το πάτημα και πατώντας… γκάζι στην τρίτη περίοδο (16-31) έφτασε στο θετικό αποτέλεσμα με 64-90.

Οι δύο ομάδες παρατάχθηκαν στο παρκέ και εκκίνησαν τον αγώνα χέρι-την αναμέτρηση, με την Ισπανία να παίρνει ρυθμό βασιζόμενη κυρίως στις επιθετικές εμπνεύσεις των αδερφών Ερνανγκόμεθ για το +6 (9-15) από τον Γουίλι έπειτα από περίπου 7 αγωνιστικά λεπτά. Η Γεωργία αντέδρασε με Σανάτζε και Σερμαντίνι περνώντας μπροστά (16-15) λίγο πριν ο Ντίαθ σφραγίσει το δεκάλεπτο από μακριά (16-18).

Το τρίποντο, ωστόσο, ήταν και η πληγή της Ισπανίας που στο πρώτο μισό βρέθηκε να μετρά 3/17 με ένα ποσοστό στο 18%. Ένα σουτ του Μπουρζανάτζε έδωσε στην ομάδα του Ηλία Ζούρου ξανά το προβάδισμα, μέχρι οι «ρόχας» να επιστρέψουν και ο Λορέντζο Μπράουν να μοιράσει τη μπάλα στον Πραντίγια για το 23-29 στο 15′. Η αντίδραση των Γεωργιανών ήταν συνεχής, ακόμη και όταν έβλεπαν την ψαλίδα να πηγαίνει στους 9 πόντους (31-40) για το ημίχρονο, όπου ήταν… φτωχοί σε δημιουργία με μόλις 5 ασίστ.

Με την επιστροφή από την ανάπαυλα, η αντίσταση της Γεωργίας…έπεφτε και το 45-54 που διαμόρφωσε ο ΜακΦάντεν από την γραμμή των βολών, μετατράπηκε σε 45-64 από το 10-0 σερί που έτρεξαν οι παίκτες του Σκαριόλο που ολοκληρώθηκε από το τρίποντο του Φερνάντεθ, με τον ίδιο να δίνει την ασίστ στον Πραντίγια για το 47-71 στο 30ο λεπτό.

Η διαφορά έπιασε την μεγαλύτερη τιμή της στην τέταρτη και τελευταία περίοδο, όταν ο Μπριθουέλα έφτασε το +25 (55-80) με σουτ τριών πόντων. Το υπόλοιπο του αγώνα ανέδειξε τον ίδιο πρωταγωνιστή και η Ισπανία πήρε το ροζ φύλλο αγώνα για το 2/2 στη διοργάνωση με 64-90.

Τα δεκάλεπτα: 16-18, 31-40, 47-71, 64-90