Με Σλούκα και άμυνα, η Εθνική εύκολα την Γεωργία (vid)

Μετά το νωθρό πρώτο ημίχρονο και την απουσία του Αντετοκούνμπο, η Εθνική ομάδα στηρίχτηκε στην άμυνα και στον Σλούκα στο δεύτερο και νίκησε 80-67 τη Γεωργία, για το 2/2 στο «Ακρόπολις».

Με τους Ντόρσεϊ, Καλάθη, Παπανικολάου, Θανάση και Κώστα Αντετοκούνμπο ξεκίνησε η Ελλάδα. Νευρική αρχή από τους παίκτες του Ιτούδη στο πρώτο πεντάλεπτο, με λάθη στην επίθεση. Από την άλλη, οι Σενγκέλια και Μαμουκελασβίλι μπήκαν ορεξάτοι και έτσι η Γεωργία δεν είχε μόνο σταθερά το προβάδισμα από το ξεκίνημα, αλλά πήγε στο +6 (15-9). Στη συνέχεια, με την είσοδο των Σλούκα και Παπαπέτρου, η Εθνική βελτιώθηκε επιθετικά (17-16), όμως αμυντικά δεν ήταν συγκεντρωμένη και έτσι η ομάδα του Ζούρου έκλεισε την πρώτη περίοδο στο +5 (21-16).

Τα ίδια προβλήματα συνεχίστηκαν για την Εθνική και στο πρώτο δίλεπτο του δεύτερου δεκάλεπτου, με τη Γεωργία να ξεφεύγει στο +7 (25-18). Η αντίδραση της Ελλάδας ήρθε με Σλούκα, Ντόρσεϊ και Κώστα Αντετοκούνμπο, ισοφαρίζοντας (30-30), στο 17’. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, ο ρυθμός του ματς έπεσε αρκετά, με τις δύο ομάδες να παίζουν σκληρές άμυνες και να αναλώνονταν σε πολλά φάουλ. Ωστόσο, η ομάδα του Ζούρου πήρε εκ νέου το προβάδισμα και πήγε στα αποδυτήρια με το +3 (37-34).

Με απανωτές καλές άμυνες και τους Λούντζη και Ντόρσεϊ να ανοίγουν το γήπεδο με σερί τρίποντα, η Ελλάδα όχι μόνο πέρασε μπροστά, αλλά πήρε τον έλεγχο του ματς και πήγε αρχικά στο +8 (39-47), στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους. Οι παίκτες του Ιτούδη συνέχιζαν στον ίδιο ρυθμό με τους Παπανικολάου και Κασελάκη να στέλνουν τη διαφορά στο +11 (42-53), στο 27’. Στον εναπομείναντα χρόνο, η «επίσημη αγαπημένη» διατηρούσε τα ηνία κυρίως μέσα από την άμυνά της και παρά το μίνι «ξέσπασμα» του Σενγκέλια, έκλεισε την τρίτη περίοδο στο +9 (47-56).

Μέσα από την καλή άμυνα και καλάθια στο ανοικτό γήπεδο, η Ελλάδα είχε τον απόλυτο έλεγχο της αναμέτρησης, πηγαίνοντας στο +14 (54-68), στο 35’. Στη συνέχεια, ανέλαβε… δράση ο Σλούκας, ο οποίος «ζεστάθηκε» για τα καλά και με απανωτά δικά του καλάθια έστειλε την Εθνική στο +18 (60-78), στο 38’. Εκεί, οι παίκτες του Ιτούδη χαλάρωσαν με εκείνους του Ζούρου να κάνουν σερί 7-0 (67-78) και το τελικό σκορ να ήταν το 80-67.

Τα δεκάλεπτα: 21-16, 37-34, 47-56, 67-80