Κατέρρευσε στο τέταρτο δεκάλεπτο

από Αντώνης Γκάτζιος

Ο ΑΡΗΣ γνώρισε την ήττα από τον Προμηθέα στην Πάτρα με 90-69 σε εξ αναβολής αγώνα για τη 17η αγωνιστική, πληρώνοντας την κακή τέταρτη περίοδο αλλά και τα σφυρίγματα των διαιτητών όσο ήταν μέσα στον αγώνα.

Οι “κιτρινόμαυροι” έμειναν μέσα στο ματς μέχρι το 31’ (65-62). Στη συνέχεια έκαναν συνεχόμενα λάθη, απόρροια της κούρασης αλλά και των φάουλ με τα οποία χρεώθηκαν νωρίς στον αγώνα. Είναι χαρακτηριστικό ότι στο πρώτο μέρος με τον ΑΡΗ να προηγείται συνεχώς, οι γηπεδούχοι κέρδισαν 16 φάουλ και εκτέλεσαν 20 βολές, με βασικούς παίκτες του Σάββα Καμπερίδη να είναι φορτωμένοι με τρία φάουλ. Το ίδιο σκηνικό συνεχίστηκε και στην 4η περίοδο, όταν ο ΑΡΗΣ επέστρεψε στο ματς. Στην 4η περίοδο ο ΑΡΗΣ έκανε όλα τα λάθη μαζεμένα και έχασε την επαφή του με το σκορ.

Ο ΑΡΗΣ ξεκίνησε τον αγώνα με τους Φλιώνη, Τσάλμερς, ΝτεΚόζι, Κουζέλογλου και Ντραγκίτσεβιτς. Οι “κιτρινόμαυροι” μπήκαν δυνατά και με τους Ντραγκίτσεβιτς, ΝτεΚόζι έγραψαν το 0-7, αιφνιδιάζοντας τους γηπεδούχους με την άμυνα ζώνης. Ο Μαυροβούνιος έφτασε στους 6 πόντους για το 6-11, όμως έφτασε τα 2 φάουλ στο 4’.30’’. Ο Προμηθέας χτυπώντας μέσα στο καλάθι με τον Αγκμπελέσε ισοφάρισε σε 11-11. ΝτεΚόζι και Τσάλμερς ξανάβαλαν τον ΑΡΗ μπροστά (11-15). Ο ΑΡΗΣ έκλεβε (4κλ.) και Μιλόσεβιτς, ΝτεΚόζι με εντυπωσιακό άλει ουπ (7π.) έκαναν το 13-19 και ο Χαριτόπουλος με τρίποντο έφτασε τη διαφορά στους 8 (14-22). Το τελείωμα της πρώτης περιόδου ήταν ιδανικό για την ομάδα του Καμπερίδη, η οποία με γκολ φάουλ του ΝτεΚόζι που έφτασε τους 10 πόντους, έκλεισε με 19-26. Ένα διάστημα όπου ο ΑΡΗΣ μέτρησε 9/15 δίποντα, 4/5 βολές, 1/2 τρίποντα και 5 ασίστ.

Ο Σταμάτης με τρίποντο έκανε το 23-29 όμως οι γηπεδούχοι απάντησαν άμεσα και με τα αδέρφια Γκραντ πέρασαν με 31-29. Σταμάτης και Λιτλ (που όμως έφτασε τα 3 φάουλ) με τρίποντα κράτησαν τον ΑΡΗ μπροστά (33-35). Οι διαιτητές φόρτωναν τον έναν παίκτη του ΑΡΗ μετά τον άλλον με φάουλ (14-7 υπέρ του Προμηθέα που κυνηγούσε στο σκορ και ο Τσάλμερς έφτασε κι αυτός τα 3. Ο Φλιώνης ισοφάρισε σε 40-40 αλλά ο Προμηθέας απάντησε με 6-0 (46-40) την ώρα που και ο Ντραγκίτσεβιτς φορτωνόταν με 3 φάουλ. Το ημίχρονο έληξε στο 49-40 με τους γηπεδούχους να έχουν εκτελέσει 20 βολές αντί 6 του ΑΡΗ…

Παρά τα συνεχιζόμενα αλλοπρόσαλλα σφυρίγματα, ΝτεΚόζι, Φλιώνης και Κουζέλογλου έκαναν ένα 0-9 για να μειώσει στο καλάθι (51-49) στο 24’. Ο Ντραγκίτσεβιτς έφερε το ματς στα ίσια (51-51) με την άμυνα ζώνης του ΑΡΗ να αποδίδει. Ο Μαυροβούνιος μείωσε σε 54-53 αλλά Έβανς, Αγραβάνης και Έβανς έγραψαν το 63-53, την ώρα που ούτε οι… τρικλοποδιές και τα χτυπήματα του Προμηθέα δίνονταν φάουλ. Ντραγκίτσεβιτς και Κουζέλογλου προσπάθησαν να κρατήσουν τον ΑΡΗ (65-58) και ο ΝτεΚόζι μείωσε στους 5 (65-60), σκορ με το οποίο έληξε το τρίτο δεκάλεπτο.

Ο Μιλόσεβιτς έριξε τη διαφορά στο τρίποντο (65-62) όμως ο ΑΡΗΣ έκανε συνεχόμενα λάθη και οι Αχαιοί ξέφυγαν με 74-64, με τρίποντο του Έβανς στο 34’. Οι “κιτρινόμαυροι” έκαναν ακόμα δύο λάθη με τον Τσάλμερς (76-64) και ένα με τον Λιτλ και έχασαν εντελώς την επαφή τους με το σκορ (82-64), πριν το τελικό 90-69.

Τα δεκάλεπτα: 19-26, 49-40, 65-60, 90-69