Λύγισε στο τέλος ο ΑΡΗΣ

Ο ΑΡΗΣ πάλεψε για την νίκη, όμως δεν κατάφερε να την κατακτήσει,άρα και την πρόκριση στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδος μιας και ηττήθηκε με 73-69 από την Κηφισιά στην Αθήνα. Βέβαια οι διαιτητές έπαιξαν τον ρόλο τους, μιας και στη τελευταία επίθεση ο Τόμας αστόχησε, ζητώντας φάουλ που δεν του δόθηκε. Διπλάσιες βολές εκτέλεσε η Κηφισιά!!!

Οι “κίτρινοι” είχαν εκφράσει τον προβληματισμός τους για τους διαιτητές και η διαφορά στις βολές με την Κηφισιά να έχει 21/27 και τον ΑΡΗ μόλις 9/14 τους επιβεβαιώνει.

Ο ΑΡΗΣ μπήκε με… φόρα και με τον ίδιο τρόπο όπως κόντρα στην ΑΕΚ.Ο Βεζένκοφ σκόραρε, είχε την βοήθεια του Τόμας και οι «κίτρινοι» προηγήθηκαν με 3-8 και με 9-15 στο 5ο λεπτό. Η διαφορά έφτασε ακόμα και στους επτά πόντους (15-22), πριν η Κηφισιά μειώσει σε 21-22. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν το σερί τους και στην δεύτερη περίοδο φτάνοντας στο 11-0 και το σκορ στο 26-22.

Ο Τόμας συνέχισε να είναι ασταμάτητος φτάνοντας τους 14 πόντους ώστε να δώσει και πάλι στον ΑΡΗ προβάδισμα με 31-33, όμως οι «κίτρινοι» βρέθηκαν πίσω στο σκορ με την λήξη του πρώτου ημιχρόνου (40-38), με την Κηφισιά να έχει εκτελέσει 17 βολές έναντι 3 των παικτών του ΑΡΗ.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν το σερί τους, όταν και προηγήθηκαν με 45-38. Οι «κίτρινοι» όμως ανέτρεψαν και πάλι την διαφορά η οποία έφτασε στους οχτώ πόντους (48-40),κάνοντας ένα σερί 10-0 ώστε να προηγηθούν με 48-50 ενώ διατήρησαν το προβάδισμα μέχρι και το τέλος της τρίτης περιόδου (54-55).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο καμία ομάδα δεν μπόρεσε να ξεφύγει στο σκορ, με την Κηφισιά να προηγείται με 69-65 στο 39ο λεπτό. Ο Ριντ με δίποντο έκανε το 69-69 στα 25’’, ο Ντούβνιακ με δύο βολές έκανε το 71-69, με τον Τόμας να σκοράρει και να κερδίζει φάουλ (71-69) με 13 δευτερόλεπτα να απομένουν για το τέλος.

Ο Αμερικανός έχασε την  βολή, ο Βεζένκοφ έκανε φάουλ στον Ντέιβις ο οποίος είχε 0/2 βολές. Ο ΑΡΗΣ είχε την τελευταία επίθεση, ο Τόμας όμως αστόχησε, ζητώντας πάντως φάουλ που δικαιούταν, αλλά οι διαιτητές το αρνήθηκαν. Ο Κακιούζης στο 1“ έκανε το 73-69 το οποίο ήταν το τελικό αποτέλεσμα.

Τα δεκάλεπτα: 21-22, 40-38, 54-55, 73-69.

ΚΗΦΙΣΙΑ: Τσαλφάρης 5 (1), Καυκής 2, Γιούιν 7, Λιακόπουλος, Ντούβνιακ 11 (1), Πεσάκοβιτς 10 (2), Μαυροειδής 12 (8ρ.), Ψαθάς 4, Ντέιβις 5 (1), Κακιούζης 17 (9ρ.).

ΑΡΗΣ: Πάσαλιτς 14 (1/3δπ., 4/8τρ., 4ασ., 2κλ.), Μανωλόπουλος 2, Μούρτος 2, Σίμτσακ 4 (8ρ.), Γκίκας, Ριντ 17 (6/7β., 4/6δπ., 1/4τρ., 6ρ., 2ασ., 2κλ.), Τόμας 17 (1/2β., 3/5δπ., 3/11τρ., 4ρ., 7ασ.), Χαρίσης, Βεζένκοφ 9 (1/3β., 4/5δπ., 0/2τρ., 8ρ.), Νέιμικ 5.