Πλήρωσε τα λάθη του στη Ν. Σμύρνη

Την τρίτη του σερί ήττα γνώρισε ο ΑΡΗΣ, αυτή την φορά στην Νέα Σμύρνη από τον Πανιώνιο με 71-65, με τους "κίτρινους" να πληρώνουν τα… νεκρά διαστήματα κυρίως στο τρίτο δεκάλεπτο. Πρώτος σκόρερ για τον ΑΡΗ ο Βεζένκοφ με 14 πόντους και 13 ριμπάουντ

Την τρίτη του σερί ήττα γνώρισε ο ΑΡΗΣ, αυτή την φορά στην Νέα Σμύρνη από τον Πανιώνιο με 71-65, με τους “κίτρινους” να πληρώνουν τα… νεκρά διαστήματα κυρίως στο τρίτο δεκάλεπτο. Πρώτος σκόρερ για τον ΑΡΗ ο Βεζένκοφ με 14 πόντους και 13 ριμπάουντ

Ο ΑΡΗΣ δεν μπήκε δυνατά και έδειξε κενά στην άμυνα, τα οποία εκμεταλλεύτηκε ο Πανιώνιος με τον Χάνκον να κάνει ότι θέλει. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 13-4 και με 17-11 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου με τον Χάνκοκ να έχει 13 πόντους.

Ο ΑΡΗΣ προσπάθησε να αντιδράσει και μείωσε με τον Βεζένκοφ να σκοράρει, σε 21-17. Όμως ο Πανιώνιος απάντησε με ένα 6-0 και η διαφορά πήγε στους δέκα, ενώ έφτασε μέχρι και τους 14 πόντους (31-17 στο 15ο λεπτό)
Οι «κίτρινοι» απάντησαν με ένα 7-0 για να μειώσουν σε 31-24 ενώ η διαφορά έκλεισε στους έξι πόντους (37-31), με τον ΑΡΗ να έχει τεράστιο πρόβλημα από τον Χάνκοκ ο οποίος είχε ήδη 21 πόντους.

Η άνοδος του Βεζένκοφ επιθετικά βοήθησε τον ΑΡΗ να… προσπεράσει για πρώτη φορά στο σκορ όταν με ένα σερί 8-2 προηγήθηκε με 39-42 στο 24ο λεπτό.Αλλά αυτή έμελλε να είναι και η τελευταία φορά όπου οι «κίτρινοι» θα προηγούνταν στο σκορ. Ο Πανιώνιος απάντησε άμεσα με ένα σερί 15-2 και έστειλε την διαφορά και πάλι στους δέκα πόντους (54-44) στο 28ο λεπτό, κλείνοντας την πρώτη περίοδο στο +12 (59-47).

Η αντεπίθεση του ΑΡΗ στο τέταρτο δεκάλεπτο δεν ήρθε ποτέ. Οι «κίτρινοι» συνέχισαν να είναι άστοχοι στην επίθεση και παρά τις προσπάθειες του Βεζένκοφ, η διαφορά δεν έπεσε σε επίπεδα για να ελπίζει στην ανατροπή. Ο ΑΡΗΣ μείωσε σε 68-60, ένα λεπτό πριν το τέλος και σε 69-63, 34 δευτερόλεπτα πριν το τέλος με καλάθια του Ριντ αλλά μέχρι εκεί, με τον Πανιώνιο να κερδίζει με 71-63. Τα δεκάλεπτα: 17-11, 37-31, 59-47, 71-65.

Πανιώνιος (Αλεξανδρής): Ξανθόπουλος 2, Βεργίνης 7 (1), Κουκούλας, Σπυρόπουλος, Στρναντ 12 (3), Σταμάτης, Γουντς 8, Κόλεμαν 4, Κορόλεφ 10, Προύιτ 4 (1), Χάνκοκ 24 (5).

ΑΡΗΣ (Πρίφτης): Πάσαλιτς 8 (1), Γκίκας 3 (1), Ριντ 11 (1), Τόμας 8 (1), Καραθανάσης 2, Βεζένκοφ 14 (2/2β.,3/12διπ., 2/5τρ., 13ρ.), Νέιμικ 11, Μούρτος 5, Σίμτσακ 2, Αντεγκμπόγιε 1.