Μίλησε ο Βεζένκοφ και ΑΡΗΣ-Ρέθυμνο 68-62

Ο ΑΡΗΣ ξύπνησε στο τέταρτο δεκάλεπτο, ο Βεζένκοφ τον πήρε στις πλάτες του και τον οδήγησε στην νίκη με 68-62 επί του Ρεθύμνου, η πρώτη για το 2015.

Ο ΑΡΗΣ έκανε ένα τραγικό ξεκίνημα με 0/6 σουτ, με τους παίκτες του να είναι φανερά αγχωμένοι σε κάθε κίνηση τους. Η άμυνα ζώνης «2-3» δεν έμοιαζε να έχει αποτέλεσμα και το Ρέθυμνο προηγήθηκε με 1-8 στο πέμπτο λεπτό. Οι «κίτρινοι»ανέβασαν τροφές με ένα χαμηλό σχήμα, και «πεντάρι» τον Σίμτσακ όταν και με ένα σερί 7-0 ισοφάρισαν σε 8-8. Η είσοδος του Χαρίση έδωσε δύναμη μέσα στην ρακέτα και το σερί έφτασε στο 12-0 με τον ΑΡΗ να κλείνει προηγούμενος το πρώτο δεκάλεπτο με 13-8.
Ανάλογο ξεκίνημα με του πρώτου, στο δεύτερο δεκάλεπτο και το Ρέθυμνο βρέθηκε γρήγορα στο +3 (13-16) με ένα σερί 8-0. Οι «κίτρινοι» σοβαρεύτηκαν στην συνέχεια και παρά τα λάθη τους, έχασαν δύο αιφνιδιασμούς, έχοντας για πρώτο σκόρερ τον Βεζένκοφ, κατάφεραν να προηγηθούν με 24-20 και με 29-25 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.
Με την έναρξη της τρίτης περιόδου ο ΑΡΗΣ κατάφερε να προηγηθεί με επτά πόντους (36-29 στο 22ο λεπτό), ενώ διατήρησε ως το 24ο λεπτό το προβάδισμα (39-33). Το Ρέθυμνο εκμεταλλεύτηκε άμεσα ένα κακό δίλεπτο του ΑΡΗ για να κάνει ένα σερί 7-0 και να προηγηθεί με 39-40, μένοντας μπροστά στο σκορ μέχρι το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου (45-49).  Στο ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου το Ρέθυμνο κυριάρχησε και προηγήθηκε με 49-58 στο 33ο λεπτό, με τους «κίτρινους» να έχουν προβλήματα στις δύο γραμμές του γηπέδου. Κάπου εκεί ανέλαβε δράση ο Βεζένκοφ, ο οποίος πέτυχε επτά πόντους στο σερί 9-0 του ΑΡΗ, κάνοντας το σκορ 58-58 στο 37ο λεπτό. Ο Νέιμικ με κάρφωμα έδωσε προβάδισμα 60-58, ενώ ο Πάσαλιτς με τρίποντο στο 38ο λεπτό έκανε το 63-60. Το Ρέθυμνο ήταν άστοχο, ο Βεζένκοφ έκλεψε και μία μπάλα, ώστε να δώσει το δικαίωμα στον Νέιμικ να κάνει το 64-60. Ο Μούρτος κέρδισε φάουλ μετά το ριμπάουντ που πήρε, έκανε το 66-60 και «κλείδωσε» την νίκη για τον ΑΡΗ με 68-62.
Τα δεκάλεπτα: 13-8, 29-25, 45-49, 68-62.
ΑΡΗΣ: Πάσαλιτς 9 (2), Ριντ 7 (1), Τόμας 11 (2), Χαρίσης 7, Καραθανάσης 2, Βεζένκοφ 23 (1), Νέιμικ 6, Μούρτος 3, Σίμτσακ, Αντεγκμπόγιε.
Ρέθυμνο:  Σίμπσον 6 (2),Κουμπούρας 6, Κάνσιλ 12, Άλεν 12, Καλαμπόκης 5 91), Φαγιέ 15 (1), Χίλαρις, Κράβιτς 6, Αλίχοτζιτς.