Άνετη και ωραία στην πρεμιέρα του Wimbledon η Σάκκαρη

Στον δεύτερο γύρο του Wimbledon προκρίθηκε μετά από μια εξαιρετική εμφάνιση η Μαρία Σάκκαρη! Η Ελληνίδα τενίστρια επικράτησε 2-0 σετ (6-1, 6-4) της Ζόι Χάιβς από την Αυστραλία και πλέον περιμένει να μάθει την αντίπαλό της από τη νικήτρια του ζευγαριού Βικτόρια Τόμοβα – Ντάρια Σάβιλ.

Το Νο5 του κόσμου κράτησε την ψυχραιμία της και έφτασε στην πολυπόθητη νίκη, παρά το γεγονός ότι μετά τον περίπατο στο πρώτο σετ (6-1), η 26χρονη αντίπαλός της ανέβασε κατακόρυφα την απόδοσή της με σκοπό να την πιέσει. Μπορεί να μείωσε σε 5-4 με μπρέικ, όμως η Μαρία απάντησε με τον ίδιο τρόπο (6-4), «καθαρίζοντας» το ματς σε 1 ώρα και 18 λεπτά.