Ήττα για την Εθνική από την ανώτερη Σερβία στο Ευρωμπάσκετ U18

Ήττα για την Εθνική μας από την καλύτερη Σερβία για τον δεύτερο αγώνα των ομίλων με 77-63, καθώς δεν άντεξε στην πίεση που δέχθηκε και υποτάχθηκε στους άτυπα γηπεδούχους.

Η ομάδα του Ηλία Καντζούρη προσπάθησε να πάρει το προβάδισμα και να μείνει κοντά στο σκορ καθ’ όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης, αλλά λύγισε στη τελευταία περίοδο, δίχως να απειλήσει εκ νέου την Σερβία.

Από τους νικητές ξεχώρισε ο Τζόρτζε Κούρσιτς με 18 πόντους, 3 ασιστ και 1 κλέψιμο. Εξαιρετικός ήταν ο Φίλιπ Ραντάκοβιτς με 17 πόντους και 8 ριμπάουντ. Σπουδαία εμφάνιση έκανε και ο Λάζαρ Τζόρτζεβιτς με 15 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Στην αντίπερα όχθη, ο Αλέξανδρος Σαμοντούροβ είχε 12 πόντους και 5 ριμπάουντ σε σχεδόν 22 λεπτά αγωνιστικής δράσης. Ο Γιώργος Καλατζής ολοκλήρωσε τον αγώνα με εξίσου 12 πόντους, ενώ ο Κωνσταντίνος Κορκόντζελος σταμάτησε στους 9 πόντους παρέα με 3 τελικές πάσες.