Αγκάλιασε την παραμονή ο Απόλλων

Το πιο μεγάλο βήμα για παραμονή στην Basket League και την ερχόμενη αγωνιστική περίοδο έκανε ο Απόλλων Πατρών. Η ομάδα του Νίκου Βετουλα αντιμετώπισε τον Προμηθέα, στο ντέρμπι της Πάτρας και αφού έδειξε ότι ήθελε περισσότερο το παιχνίδι κατάφερε να φτάσει στη νίκη, που την φέρνει μια ανάσα από την παραμονή. Διότι με τη νίκη αυτή ο Απόλλων ανέβηκε στο 5-15, με τον Προμηθέα να υποχωρεί στο 10-9.

Ο Τέβιν Μακ με 27 πόντους ήταν ο παίκτης που έδωσε ώθηση στην ομάδα του Νίκου Βετούλα, με τον Γιώργο Μπόγρη να κάνει μεγάλη εμφάνιση με 10 πόντους, 10 ριμπάουντ και 5 ασίστ.

Από πλευράς Προμηθέα Ο Τζον Τόμασον μέτρησε 12 πόντους, με τους Ντάνγκουμπιτς (9π) και Χογκ (8π, 5ρ) να αολουθούν.

Ο Απόλλων βρήκε λύσεις από Μακ, Ντέιβις και Γκρίφιν και κατάφερε να πάρει τα ηνία του αγώνα στο ξεκίνημα (10-5, 4′). Ο Προμηθέας βρήκε λύσεις από τον Τόμασον και μείωσε (13-10, 6′). Ο Βερτζ ανέλαβε δράση για τον Απόλλωνα, όμως ο Προμηθέας είχε ρυθμό και μείωσε με τον Τσαϊρέλη (16-14, 7′). Ο Τέβιν Μακ πήρε την κατάσταση στα χέρια του, ο Σίλα ακολούθησε και ο Απόλλων έκλεισε το δεκάλεπτο με προβάδισμα 9 πόντων για το 23-14.

Ο Προμηθέας μπήκε με διάθεση να μαζέψει την κατάσταση και το κατάφερε, βρίσκοντας λύσεις από Ντάνγκουμπιτς και Τόμασον (25-24, 14′). Ο Κόντιτ συνέχισε να σκοράρει και το παιχνίδι ήρθε στα ίσα (26-26, 15′). 1/2 βολές δια χειρός Κόντιτ έβαλαν τους Προμηθείς σε θέση οδηγού (26-27, 16′). Αυτό δεν κράτησε για πολύ, καθώς ο Απόλλων αντέδρασε, με Γκρίφιν και Μακ (32-27, 17′). Μουράτος και Χογκ προσπάθησαν να μειώσουν για τον Προμηθέα, αλλά ο Γκρίφιν είπε την τελευταία λέξη στο πρώτο ημίχρονο, σκοράροντας μετά την πάσα του Βερτζ για το 37-31.

Με την ίδια διάθεση μπήκε στο παρκέ η ομάδα του Βετούλα, η οποία κράτησε τα ηνία με τον Βερτζ να βγαίνει μπροστά (41-33, 22′). Οι παίκτες του Βετούλα συνέχισαν να σημαδεύουν κοντά στο καλάθι, με τον Ντέιβις να στέλνει τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (47-37, 24′). Ο Ντάνγκουμπιτς προσπάθησε να μειώσει για τον Προμηθέα, αλλά ο Τέβιν Μακ ανέλαβε δράση και ανέβασε εκ νέου τη διαφορά (53-40, 27′). Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να μειώσουν με Χογκ και Τόμασον, όμως ο ορεξάτος Μακ έγραψε τον επίλογο της τρίτης περιόδου για το 55-46 των γηπεδούχων.

Οι παίκτες του Βετούλα συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό, έβγαλαν πάθος στο παιχνίδι τους και με τον Μπόγρη να δίνει λύσεις η διαφορά πήγε και πάλι σε διψήφια επίπεδα (59-48, 32′). Ο Προμηθέας ήταν άστοχος, ο Απόλλων έλεγχε τα ριμπάουντ και η διαφορά παρέμενε ψηλά (60-48, 35′). Ένα μεγάλο σουτ του Ντέιβις έφερε τους γηπεδούχους στο +15 σε κρίσιμο σημείο (63-48, 37′). Η αντίδραση του Προμηθέα ήρθε με τον Ντάνγκουμπιτς να μειώνει (63-53, 38′). Μέχρι το φινάλε του αγώνα οι γηπεδούχοι κράτησαν τα ηνία και έφτασαν σε νίκη-χρυσάφι.

Τα δεκάλεπτα:23-14, 37-31, 55-46, 68-57.