Ασταμάτητη η εθνική ομάδα beach handball ανδρών στο παγκόσμιο

Πανηγυρική πρόκριση στην επόμενη φάση για την εθνική ομάδα beach hanball ανδρών, η όποια νίκησε και την Αργεντινή 2-0 και με τρεις νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια συνεχίζει στην επόμενη φάση στο παγκόσμιο πρωτάθλημα.

Εντυπωσιακή εμφάνιση, με τον Γιώργο Ελευθεριάδη να έχει το απόλυτο (13 στα 13) των προσπαθειών του και συνολικά 24 γκολ και τον Λευτέρη Παπάζογλου να βάζει «στοπ» με τις αποκρούσεις του στις προσπάθειες των Αργεντινών.

Η ελληνική ομάδα από την αρχή της αναμέτρησης είχε τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα και με εξαίρεση την αρχή του πρώτου σετ, όπου οι Αργεντινοί ήταν κοντά στο σκορ (8-9) στο 4’ , στη συνέχεια με καλές άμυνες και σωστές επιθέσεις, ξέφυγε στο σκορ 15-21. Η Αργεντινή προσπάθησε να αντιδράσει και προς στιγμή μείωσε στα 2 γκολ (19-21 και 24-25), η ελληνική ομάδα με ψυχραιμία έκλεισε το πρώτο σετ 24-27.

Τα πράγματα ήταν ευκολότερα για την Ελλάδα στο δεύτερο σετ, όπου και πάλι είχε σταθερά το προβάδισμα, πλέον όμως με διαφορά που άνοιγε στα 8 γκολ (8-16, 16-24) και παρά την ύστατη αντίδραση των Αργεντινών, νίκησε και πάλι 22-27 και πλέον συνεχίζει στη διοργάνωση με το απόλυτο νικών.

ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ-ΕΛΛΑΔΑ 0-2 (24-27, 22-27)

Αργεντινή: Μπαπτίστα 9, Βιέρα 14, Σπόσιτο 10, Μόρας 6, Μαρτίν, Μιλέτ, Νούνιες, Βιδόντο 2, Νοβίγιο 5.

Ελλάδα: Λαδάκης 8, Μπόσκος 2, Ελευθεριάδης Γιώργος 24, Καραγκιοζόπουλος 16, Τσαναξίδης 3, Μπάτζιος, Θεοδώρου 1, Ελευθεριάδης Χρυσοβαλάντης, Γουργούμης, Παπάζογλου

Διαιτητές: Ντάριο Ρούπιτς (ΚΡΟ)-Ίβιτσα Μπότικαν (ΑΡΓ). Αποκλεισμοί: 2-2