Στους «8» του Παγκοσμίου μπιτς χάντμπολ οι Εθνικές Ανδρών και Γυναικών

Στα προημιτελικά του Παγκοσμίου πρωταθλήματος μπιτς χάντμπολ προκρίθηκε η Εθνική ομάδα Ανδρών, καθώς μετά από έναν συναρπαστικό αγώνα, επικράτησε στα πέναλτι της Ισπανίας. Η πρώτη περίοδος ήταν απογοητευτική για την Εθνική, καθώς βρέθηκε πίσω στο σκορ με 30-20. Στην δεύτερη περίοδο, όμως, με γκολ στο τελευταίο δευτερόλεπτο, ισοφάρισε σε 19-19 κι έστειλε το ματς στο «χρυσό γκολ». Εκεί ο Λαδάκης ήταν πολύ ψύχραιμος, σκόραρε και «έστειλε» το ματς στα πέναλτι. Στην ψυχοφθόρα διαδικασία, οι Ελληνες διεθνείς, απεδείχθησαν ψυχραιμότεροι, επικράτησαν με 9-8 και πήραν την σπουδαία νίκη και την πρόκριση στα προημιτελικά του παγκοσμίου πρωταθλήματος.

Στην οκτάδα με τις καλύτερες ομάδες του κόσμου προκρίθηκε και η Εθνική Γυναικών. Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα επικράτησε με 2-0 των ΗΠΑ, με 21-18 στην πρώτη περίοδο και στην δεύτερη με 23-14.