Δεν άντεξε την πίεση…

Ο ΑΡΗΣ δεν άντεξε την πίεση της έδρας, έκανε λάθη και τα πλήρωσε χάνοντας με 75-79 στην παράταση. Ο Βαγγέλης Αγγέλου σε αντίθεση με την νίκη του Κυπέλλου δεν μπόρεσε να κερδίσει στην… σκακιέρα της τακτικής.

Ο ΑΡΗΣ θέλησε να επιβάλλει τον ρυθμό του από την αρχή και προηγήθηκε με 7-4 αλλά οι φιλοξενούμενοι κυρίως  χάρη στον Μπόγρη μπόρεσαννα διατηρηθούν κοντά στο σκορ (11-9). Ο ΑΡΗΣ κατάφερε να… τρέξει και αυτό ήταν το στοιχείο που του έδωσε προβάδισμα 8 πόντων (19-11) στο όγδοο λεπτό, αλλά η κυριαρχία των γηπεδούχων δεν κράτησε μέχρι το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου (20-17). Στην δεύτερη περίοδο οι δύο ομάδες είχαν πρόβλημα στο σκοράρισμα, κάτι που φάνηκε να μην συμφέρει στους «κίτρινους». Με το σκορ στο 26-24, χρειάστηκε ο Πελεκάνος αρχικά και ο Μποχωρίδης στην  συνέχεια να σκοράρουν και να οδηγήσουν τον ΑΡΗ σε ένα επιμέρους 12-6 για το 38-30 του πρώτου ημιχρόνου. Οι «κίτρινοι»… ξέχασαν να μπουν στην Τρίτη περίοδο και αυτό το εκμεταλλεύτηκαν οι φιλοξενούμενοι οι οποίοι ολοκλήρωσαν ένα σερί 13-0 για να προηγηθούν με 38-41 στο 23΄και 30΄΄. Ο ΑΡΗΣ ισορρόπησε, βρήκε λύσεις από τον Αθηναίου και προηγήθηκε και πάλι με 51-49, πριν το 51-52 του 30ου λεπτού.  Ο ΑΡΗΣ συνέχισε να έχει πρόβλημα στο μαρκάρισμα του Μπόγρη αλλά και στην επίθεση μιας και δεν είχε άλλες λύσεις πλην του Πελεκάνου.

Οι «κίτρινοι» ισοφάρισαν σε 56-56 στο 35ο λεπτό ενώ με τρίποντο του Γκίκα ισοφάρισε σε 65-65 στο 39ο λεπτό. Ο Πελεκάνος πέτυχε ένα… μαγικό καλάθι περνώντας το σώμα του κάτω από το καλάθι του Π.Α.Ο.Κ. κάνοντας το 67-65 ενώ κέρδισε και φάουλ στα 43 δευτερόλεπτα πριν το τέλος. Ο άσος του ΑΡΗ έκανε το 68-68, όμως ο Κούπερ ισοφάρισε σε 68-68 με τρίποντο.

Ο ΑΡΗΣ είχε 24 από τα 25 τελευταία δευτερόλεπτα με τον Ασημακόπουλο να αστοχεί σε τρίποντο και έτσι ο αγώνας οδηγήθηκε στην παράταση.

Ο ΑΡΗΣ προηγήθηκε με 71-68 χάρη σε τρίποντο του Αθηναίου, δέχθηκε ένα σερί 7-0 (71-75), με τον πλέι μέικερ των «κιτρίνων» με ένα «γκολ φάουλ» να μειώνει σε 74-75, μόλις 1’ και 20’’ πριν το τέλος της παράτασης. Ο Μούρτος έκανε λάθος πάσα με τον Τσαιρέλη να κάνει το 74-77 στα 11 δευτερόλεπτα. Ο Γκίκας κέρδισε φάουλ στα οχτώ δευτερόλεπτα και ευστόχησε σε μία βολή (75-77) με την  μπάλα να καταλήγει στα χέρια του Τσαιρέλη, ο οποίος κέρδισε φάουλ και έκανε το 75-79, το οποίο ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

Τα δεκάλεπτα: 20-17, 38-30, 51-52, 68-68 (καν.αγ.), 75-79 (α’ παρ.)/.

ΑΡΗΣ: Μποχωρίδης 9, Πελεκάνος 19 (2), Γκίκας 8 (2), Τσακαλέρης, Ασημακόπουλος 6 (10ρ.), Πουλιανίτης, Χαρίσης 6, Λαρεντζάκης, Βεζένκοφ 4, Μούρτος 6, Αθηναίου 17.

Π.Α.Ο.Κ.:  Κούπερ 15 (3), Χαραλαμπίδης 15 (2), Τσόχλας 4, Βουτσίτσεβιτς, Τσαιρέλης 13, Δέδας, Μαργαρίτης 3, Καλές 4, Μπόγρης 21, Κασελάκης 4, Λιάπης, Κόνιαρης.