Έχασε δικό του… παιχνίδι

Ένα παιχνίδι που έμοιαζε μέχρι το 25ο ως δικό του, έχασε ο ΑΡΗΣ ο οποίος ηττήθηκε από τον Πανιωνιό με 63-65, παρά την εξαιρετική εμφάνιση του Αθηναίου που είχε 22 πόντους.

Ο ΑΡΗΣ μετά το αρχικό 3-7, αντέδρασε κυρίως χάρη στον… σεληνιασμένο Αθηναίου ο οποίος με επτά πόντους ισοφάρισε σε 7-7. Ο Πανιώνιος προηγήθηκε με 9-11 όμως η είσοδος του Σαρικόπουλου άλλαξε την αμυντική συμπεριφορά του ΑΡΗ, ο οποίος έκανε ένα σερί 7-0 για να κλείσει προηγούμενος την πρώτη περίοδο με 16-11. Το σερί έφτασε στο 9-0 (18-11), πριν ο Πανιώνιος σκοράρει, όμως οι «κίτρινοι» συνέχισαν να έχουν σαφέστατο προβάδισμα το οποίο έφτασε στους  εννέα πόντους (24-15) με τον Αθηναίου στο 17ο λεπτό. Οι παίκτες του Αγγέλου διατήρησαν μία διαφορά ασφαλείας μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου (29-20) με τον Αθηναίου να έχει ήδη 13 πόντους.
Στην τρίτη περίοδο οι «κίτρινοι» προηγήθηκαν ακόμα και με 12 πόντους (37-25) στο 22ο λεπτό, δείχνοντας να έχουν τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα. Όμως κάπου εκεί άρχισε το… μπλακ άουτ των γηπεδούχων, με αποτέλεσμα ο Πανιώνιος να… ροκανίσει την διαφορά και να μειώσει σε 42-40 στο 28ο λεπτό, πριν το 47-44 που ήταν το αποτέλεσμα στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου. Στην αρχή της τέταρτης περιόδου οι «κίτρινοι» εξακολουθούσαν να προβληματίζουν σε άμυνα και επίθεση, με αποτέλεσμα ο Πανιώνιος να προηγηθεί με 50-51 στο 32ο λεπτό και έκτοτε ο αγώνας ήταν ντέρμπι με συνεχείς εναλλαγές στο προβάδισμα. Ο ΑΡΗΣ με καλάθι του Πελεκάνου προηγήθηκε με 62-60 στα 57΄΄ πριν το τέλος, με τον Ντούβνιακ να κάνει το 62-63 στα 42΄΄. Ο Ασημακόπουλος με ½ βολές ισοφάρισε σε 63-63 στα 27΄΄ όμως ο Ντούβνιακ πήρε την τελευταία επίθεση του Πανιωνίου και έκανε το 63-65, δύο δευτερόλεπτα πριν το τέλος. Ο Αθηναίου προσπάθησε για το τρίποντο της νίκης αλλά ήταν άστοχος.
Τα δεκάλεπτα: 16-11, 29-20, 47-44, 63-65.
ΑΡΗΣ: Μποχωρίδης 3 (1), Χαντ 2, Πελεκάνος 4, Γκίκας 7 (1), Τσακαλέρης, Ασημακόπουλος 2, Χαρίσης 9,Βεζένκοφ 12 (2), Σαρικόπουλος 2, Μούρτος, Αθηναίου 22 (1).
Πανιώνιος:  ΜακΚόλουμ 12, Ντούβνιακ 20 (2), Κάρτερ 12 (30, Μίλμπουρν 10 (1), Σκορδίλης 5, Καβαδάς, Λάνγκφορντ, Σίμτσακ 4,Κυρίτσης 2, Σαλούστρος 2.