Απόδραση με Βεζένκοφ από την Πάτρα

Ο ΑΡΗΣ κατάφερε να πάρει την νίκη με δραματικό τρόπο αν και βρέθηκε στο +18, έχοντας έναν εκπληκτικό Βεζένκοφ με 23 πόντους. Οι "κίτρινοι" ξεπέρασαν και το εμπόδιο της τραγικής διαιτησίας, η οποία στο τελευταίο δεκάλεπτο ήταν… απούσα από το γήπεδο.

Ο ΑΡΗΣ από την αρχή μπήκε στην λογική του… γρήγορου ρυθμού και βρέθηκε μπροστά στο σκορ, αρχικά με 2-7 στο δεύτερο λεπτό, πριν ο Απόλλωνας ισοφαρίσει σε 7-7. Οι «κίτρινοι» με Βεζένκοφ και Μποχωρίδη αντέδρασαν και με ένα σερί 11-2 κατάφεραν να προηγηθούν με 9-18 στο έκτο λεπτό. Μάλιστα η διαφορά για τον ΑΡΗ άγγιξε τους δέκα πόντους (14-24)στο 9’ και 30’’, πριν από το 18-24 της πρώτης περιόδου.

Οι γηπεδούχοι θέλησαν να αντιδράσουν και τα κατάφεραν ως έναν βαθμό,μειώνοντας σε 22-26. Αλλά ο Μποχωρίδης κατά πρώτον λόγο αλλά και οι Αθηναίου, Χαρίσης, οδήγησαν τον ΑΡΗ σε ένα νέο σερί, με την διαφορά να φτάνει στους 11 πόντους (25-36) στο 15ο λεπτό. Νέα αντεπίθεση του Απόλλωνα και 30-36 όμως οι «κίτρινοι» προηγήθηκαν στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου με 33-42.

Στην τρίτη περίοδο έλαμψε το… άστρο του Βεζένκοφ ο οποίος μπήκε ζεστός με δύο τρίποντα κάνοντας  το 33-48 ενώ η διαφορά έφτασε στους 17 πόντους με δίποντο του Μποχωρίδη, ολοκληρώνοντας ένα σερί 8-0. Ο ΑΡΗΣ συνέχισε στον ίδιο ρυθμό, με την διαφορά να φτάνει τους 18 πόντους (36-54) στο 25ο λεπτό . Οι «κίτρινοι» χαλάρωσαν και έκαναν λάθη με αποτέλεσμα να πέσει η διαφορά στους 11 πόντους στο τέλος της περιόδου (53-64).

Στα πρώτα λεπτά της τέταρτης περιόδου ο ΑΡΗΣ έμεινε σε διαφορά άνω των δέκα πόντων (59-71 στο 33ο λεπτό) αλλά ο Απόλλων με την… βοήθεια των διαιτητών άρχισε την αντεπίθεση του. Οι «κίτρινοι» πέτυχαν δύο πόντους σε διάστημα έξι λεπτών, οι γηπεδούχοι 12 και αυτό είχε ως αποτέλεσμα να μειωθεί η διαφορά στους δύο πόντους (71-73) στο 37’και 30’’. Ο Απόλλωνα μάλιστα ισοφάρισε σε 73-73 στο 38ο λεπτό.

Ο… εκτελεστής  Σάσα Βεζένκοφ ανέλαβε δράση και με τρίποντο έκανε το 73-76,ενώ ο Ασημακόπουλος με δίποντο διαμόρφωσε το 73-78, αλλά έχασε την βολή. Ο Χιλ έκανε το 76-78, ο Αθηναίου σούταρε από τα 8 μέτρα και στην τελευταία επίθεση ο Μπολτς σούταρε αλλά ο Χιλ… έβγαλε την μπάλα από το καλάθι του ΑΡΗ, δίνοντας την νίκη στους «κίτρινους».

Τα δεκάλεπτα:  18-24, 33-42, 53-64, 76-78.

Απολλών Π.: Χιλ 23 (3), Αργυρόπουλος 6, Τέιλορ 2, Ντάνιελ 17, Λιανός 5 (1), Πέτροβιτς 7 (2), Ζαφείρης 2, Τρεπάλοβατς, Μπολτς 14 (1).

ΑΡΗΣ: Μποχωρίδης 12 (1), Χαντ, Πελεκάνος 3 (1), Γκίκας 6, Ασημακόπουλος 9, Χαρίσης 12, Βεζένκοφ 23 (6), Σαρικόπουλος, Μούρτος, Αθηναίου 13 (1).