"Χαμογέλασε" στο τέλος ο Ίκαρος

Ο Ίκαρος Χαλκίδας μετέτρεψε ένα διαφαινόμενο «περίπατο» σε θρίλερ, όμως στο τέλος χαμογέλασε κερδίζοντας τον Ηλυσιακό με 72-71 . Οι φιλοξενούμενοι έκαναν τη μεγάλη ανατροπή από το -16 στο τέταρτο δεκάλεπτο, όμως ο Σμιθ ήταν δις άστοχος στο φινάλε και έχασαν την ευκαρία να πάρουν μία μεγάλη νίκη.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν ορεξάτοι και το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου τους βρήκε να προηγούνται με 23-15.

Όσο εξελισσόταν το παιχνίδι, η ψαλίδα άνοιγε για τον Ίκαρο με αποτέλεσμα το τέλος του πρώτου μέρους να λήξει με σκορ 46-34 για τους γηπεδούχους.

Ο Ηλυσιακός αν και προσπάθησε να μειώσει το σκορ, δεν κατάφερε παρά να κρατηθεί για λίγο στο παιχνίδι (48-43 στο 25`). Από εκεί και μετά, ο λόγος ανήκε και πάλι στους παίκτες του Ικάρου που ανέκτησαν και πάλι μια διαφορά 14 πόντων στο τέλος της τρίτης περιόδου (63-49).

Οι φιλοξενούμενοι όμως δεν τα παράτησαν και με νέα αντεπίθεση, βρέθηκαν μόλις 4 πόντους πίσω (67-63) δύο λεπτά πριν τη λήξη. Σε εκείνο το σημείο, Άσκα και Δορκοφίκης κράτησαν ζωντανή την ομάδα του Ικάρου, παρόλα αυτά οι φιλοξενούμενοι δεν έλεγαν να το βάλουν κάτω.

Μείωσαν στον πόντο (70-69) και αν ο Σμίθ ήταν λίγο πιο εύστοχος στο σημερινό παιχνίδι, ίσως έφευγαν και με τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 23-15, 46-34, 63-49,72-71