Τραγικός ΑΡΗΣ και ήττα 57-68 από τον Κολοσσό

Ο ΑΡΗΣ δεν κατάφερε να σπάσει την παράδοση που τον θέλει να χάνει σε κεκλεισμένων των θυρών αγώνα από τον Κολοσσό και με 20% στα τρίποντα, 36% στα διποντα, ηττήθηκε με 57-68 από την ομάδα της Ρόδου.

Ο ΑΡΗΣ λόγω του άδειου… Αλεξανδρείου μπήκε «παγωμένος» και ο Κολοσσός το εκμεταλλεύτηκε αυτό για ναπροηγηθεί με 0-7 και με 4-11 στο τρίτο λεπτό. Οι «κίτρινοι» αντέδρασαν προς στιγμήν ισοφαρίζοντας σε 11-11 στο έβδομο λεπτό αλλά εκεί κάπου έπαθαν «μπλακ άουτ». Αυτό είχε ως αποτέλεσμα ένα σερί 17-0 του Κολοσσού ο οποίος προηγήθηκε με 13-30 στο 13ο λεπτό. Οι αλλαγές του Μουρατίδη βοήθησαν τον ΑΡΗ να βελτιωθεί αρχικά αμυντικά, ενώ στην επίθεση ο Πελεκάνος έδωσε το σύνθημα της αντεπίθεσης. Έτσι οι γηπεδούχοι απάντησαν με ένα σερί 13-0 για να μειώσουν σε 26-30 στο 17ο λεπτό. Ο Κολοσσός όμως διατήρησε το προβάδισμα ως το τέλος του πρώτου ημιχρόνου (30-35).
Ο ΑΡΗΣ έδειξε και πάλι το κακό του πρόσωπο στην έναρξη της τρίτης περιόδου όταν δεν μπόρεσε να σκοράρει για περίπου πέντε λεπτά και χρειάστηκε ένα αντικανονικό κόψιμο του Σίμπσον πάνω σε σουτ Αθηναίου για να λυθεί ο «Γόρδιος δεσμός». Ο Κολοσσός προηγήθηκε με 32-44, με τους «κίτρινους» να μην μπορούν να μειώσουν και να πετυχαίνουν μόλις εννέα πόντους στην συγκεκριμένη περίοδο (39-46).
Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Χαντ με επτά συνεχόμενους πόντους μείωσε για τον ΑΡΗ σε 46-51 στο 35ο λεπτό αλλά ο Κολοσσός είχε την ψυχολογία για να στείλει την διαφορά πάλι άνω των δέκα πόντων (48-60) και να κρατήσει την νίκη ως το τέλος (57-68).
Τα δεκάλεπτα: 13-22, 30-35, 39-46,57-68.
ΑΡΗΣ: Μποχωρίδης 4, Χαντ 7 (1), Πελεκάνος 15 (1), Τσακαλέρης, Ασημακόπουλος 6, Λαρεντζάκης 4, Βεζένκοφ 7 (2), Σαρικόπουλος, Μούρτος 2, Αθηναίου 12 (2).
Κολοσσός Ρ.: Παπαντωνίου 14 (2), Τσαρ 3 (1), Γεωργαλής 5 (1), Κόμματος 5 (1), Στεφανίδης 8, Σμιθ 13, Τσάμης  2, Όσμπι 4, Ναντζφει 8 (2).