Πήρε αυτό που ήθελε…

Ο ΑΡΗΣ πήρε την πρόκριση επί της ΑΕΚ,νικώντας με 63-57 και πλέον θα αντιμετωπίσει την Πέμπτη την Κηφισιά εκτός έδρας στα προημιτελικά. Οι "κίτρινοι" είχαν για πρώτο σκόρερ τον Βεζένκοφ με 22 πόντους, ενώ 17 είχε ο Ριντ. Εκπληκτική ατμόσφαιρα από 4.000 και πλέον φιλάθλους του ΑΡΗ.

Ο ΑΡΗΣ θέλησε από την αρχή να δείξει ποιος είναι το «αφεντικό» και το κατάφερε απέναντι στην ΑΕΚ με τον Αλέξανδρο Βεζένκοφ να ηγείται επιθετικά. Ο νεαρός άσος των «κιτρίνων» είχε οχτώ πόντους και το σκορ έγινε 9-3 και 15-3 στο πέμπτο λεπτό. Οι αλλαγές του Πρίφτη επηρέασαν τον ΑΡΗ και η ΑΕΚ μπόρεσε να μειώσει σε 15-10, πριν ο Τόμας κάνει το 18-10, ενώ το πρώτο δεκάλεπτο βρήκε τους «κίτρινους» μπροστά στο σκορ με 20-11.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε όπως το πρώτο. Ο Βεζένκοφ σκόραρε και ο ΑΡΗΣ προηγήθηκε με 24-12 στο 12ο λεπτό αλλά και με 33-22 μετά από τρίποντο του Ριντ. Η ΑΕΚ χάρη στους Σαρικόπουλο και Κασελάκη αντέδρασε και μείωσε σε 33-31 πριν ο Τόμας κάνει στην εκπνοή του ημιχρόνου το 35-31.

Η τρίτη περίοδος δεν ξεκίνησε για τον ΑΡΗ όπως οι δύο προηγούμενες. Αντίθετα η ΑΕΚ έκανε την δική της αντεπίθεση και κατάφερε να προηγηθεί για πρώτη φορά στο σκορ με 38-40 στο 22ο λεπτό.

Αυτό… ξύπνησε τους παίκτες του Δημήτρη Πρίφτη οι οποίοι βελτιώθηκαν επιθετικά και μπόρεσαν να ξεφύγουν και πάλι με οχτώ πόντους (49-41) στο 28ο λεπτό, όμως και πάλι δεν διατήρησαν αυτή την διαφορά ως το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου (52-48).

Στο πρώτο τρίλεπτο της τέταρτης περιόδου ο ΑΡΗΣ έπαιξε καλή άμυνα και κράτησε άποντη την ΑΕΚ, με την διαφορά να φτάνει στους 11 πόντους (59-48) μετά από σερί 7-0. Όμως αυτή η αμυντική απόδοση έπεσε και η ΑΕΚ μπόρεσε και πάλι να επιστρέψει, μειώνοντας σε 59-55.

Ο Νέιμικ έδωσε την λύση στην επίθεση κάνοντας το 61-55, με την ΑΕΚ να μειώνει σε 61-57. Ο Τόμας με δύο βολές στα 19’’ πριν το τέλος έκανε το 63-57, ενώ ο ίδιος έκλεψε την μπάλα και έδωσε τέλος στις… μαθηματικές ελπίδες της ΑΕΚ. Τα δεκάλεπτα: 20-11, 35-31, 52-48, 63-57.

ΑΡΗΣ (Πρίφτης): Πάσαλιτς 7 (1), Μανωλόπουλος, Μούρτος, Σίμτσακ, Γκίκας, Ριντ 17 (3), Τόμας 9 (1), Χαρίσης 1,Καραθανάσης, Νέιμικ 7, Βεζένκοφ 22 (5).

ΑΕΚ (Ζιάγκος): Παπαντωνίου 17 (1), Κάιλς 3, Σάκοτα 13 (1),Κασελάκης 8 (2), Παπαδιονυσίου, Γκούντριτζ, Ουίλιαμσον 3, Τσιάκος, Σαρικόπουλος 12 (13ρ.).