Το 11άρι του «Κούνμπο» και το ρεκόρ του «Παπ» (vds)

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο βρήκε ρυθμό και βοήθησε τους Μπακς, που είχαν πρώτο σκόρερ τον Μπράντον Νάιτ (23 πόντοι και 7 ριμπάουντ), να νικήσουν για πρώτη φορά τα τελευταία τέσσερα χρόνια στην Ιντιάνα.

Το 87-81 επί των Πέισερς ήταν η δεύτερη φετινή νίκη για την ομάδα του Μιλγουόκι, που είχε εξαιρετική άμυνα και καθαρό μυαλό να κρατήσει τη διαφορά στα ξεσπάσματα των γηπεδούχων.

Ο «Κούνμπο» ήταν ο δεύτερος σκόρερ της ομάδας του με 11 πόντους (πέτυχε 9 σερί!), έχοντας 3/5 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 2/2 βολές, 3 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 2 λάθη σε 17 λεπτά συμμετοχής.

«Τρένο» οι Ρόκετς

Με 17 εύστοχα τρίποντα (σε 37 προσπάθειες) και τον Τζέιμς Χάρντεν σε μεγάλα κέφια (25 πόντους, 9 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 1 κλέψιμο, 2 κοψίματα), οι Ρόκετς «καθάρισαν» τους Χιτ με 108-91 και έφτασαν στο 5-0!

Εξαιρετικός και ο Ντουάιτ Χάουαρντ με νταμπλ-νταμπλ (26 πόντους και 10 ριμπάουντ), ενώ ο Τρεβόρ Αρίζα «πυροβολούσε» ανελέητα το Μαϊάμι (19 πόντους με 5/8 τρίποντα).

Ο «δικός» μας Κώστας Παπανικολάου έμεινε στο παρκέ για 37 λεπτά (ρεκόρ καριέρας) παίζοντας κυρίως ως πάουερ φόργουορντ. Και τα πήγε περίφημα τελειώνοντας τον αγώνα με 8 πόντους με 2/8 τρίποντα, 0/2 δίποντα, 7 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κοψίματα και χωρίς λάθος!