Έλυσε στο… τέλος τον γρίφο

Τα Τρίκαλα έβαλαν… δύσκολα στον ΑΡΗ και τον απείλησαν με μία ήττα εκτός προγράμματος. Οι "κίτρινοι" όμως τελικά βρήκαν την λύση, πήραν την νίκη με 84-70 και πλέον το νικηφόρο σερί τους έφτασε στο 7-0 σε Ελλάδα και Ευρώπη. Κορυφαίοι οι Ουάιτ, Χάγκινς και Ουότερς.

Ο Ουότερς ξεκίνησε δυνατά, προκειμένου να καλύψει επιθετικά και το κενό του ΜακΝίλ ο οποίος δεν ήταν στην αρχική πεντάδα, με τον Αμερικανό πόιντ γκαρντ του ΑΡΗ να έχει οχτώ πόντους με το σκορ στο 14-9 στο πέμπτο λεπτό. Τα Τρίκαλα όμως επέστρεψαν και κατάφεραν να μειώσουν με την λήξη του πρώτου δεκαλέπτου σε 21-20, με τους “κίτρινους” να έχει πρόβλημα στην άμυνα. Κάτι που δεν έλυσαν και φάνηκε στο πρώτο λεπτό της δεύτερης περίοδου, με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με 21-25. Τα Τρίκαλα μάλιστα ξέφυγαν και με έξι πόντους (26-32), πριν ο ΑΡΗΣ με τον Χάγκινς κάνει την αντεπίθεση του και ισοφαρίσει σε 34-34. Όμως και πάλι οι “κίτρινοι” παρουσίασαν κενά στην άμυνα και βρέθηκαν στο -1 (40-41) στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.
Ο ΑΡΗΣ έδειξε βελτιωμένος στην άμυνα και αυτό φάνηκε από την αρχή, ενώ επιθετικά άρχισαν να δημιουργούνται κάποια… προβλήματα. Οι “κίτρινοι” πήραν το προβάδισμα με 48-44, ενώ προηγήθηκαν και με πέντε πόντους (55-50) στο 28ο λεπτό, πριν κλείσουν το τρίτο δεκάλεπτο στο +4 (60-56).
Οι “κίτρινοι” έκαναν το ξέσπασμα που ήθελαν στο 35ο λεπτο, με τον Χάγκινς να κυριαρχεί και πάλι και να στέλνει την διαφορά στους 11 πόντους (73-62). Κάπου εκεί όλοι θα περίμεναν τα Τρίκαλα να τα παρατήσουν αλλά μόνο αυτό δεν έκαναν. Αντίθετα επέστρεψαν και μείωσαν σε 74-72 στο 37ο λεπτό. Ο Ουότερς αρχικά και ο ΜακΝίλ στην συνέχεια ήταν ψύχραιμοι με συνολικά 4/4 βολές και παρά την προσπάθεια του Τσιάρα που είχε τους τελευταίους πέντε πόντους των Τρικάλων, ο ΑΡΗΣ πήρε την νίκη με 84-79.
Τα δεκάλεπτα: 21-20, 40-41, 60-56, 84-79.
ΑΡΗΣ (Πρίφτης): Ξανθόπουλος, Πελεκάνος 6, Τσούπκοβιτς 4, Ουάιτ 14 (2), Ουότερς 20 (1), Ζάρας 6 (1), Χάγκινς 19, Κοέν 2, Μούρτος 7 (2), Σίμτσακ, ΜακΝίλ 6.
Τρίκαλα (Φλεβαράκης): Κάντουγκαν 13 (1), Ντόουελ 5 (1), Σοκό 20, Τσιτούλης, Καραθανάσης 3 (1), Τσιάρας 10 (2), Κόνγκερ 15 (1), Καλλές, Καλογιανίδης 3, Τιγκ 7, Βαρυτιμιάδης 3.