Πρεμιέρα με το… αριστερό η Ελλάδα

Τον ρόλο του φαβορί στον 3ο όμιλο επιβεβαίωσε το Βέλγιο που επικράτησε με 3-0 (17-25, 23-25, 22-25) της Εθνικής μας ομάδας στην 1η αγωνιστική των προκριματικών του Eurovolley 2017.

Στο κλειστό Λευκόβρυσης Κοζάνης το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα είχε πολλά κενά διαστήματα στο παιχνίδι και δεν κατάφερε να κοιτάξει στα μάτια τους Βέλγους που βρίσκονται στο 1ο γκρουπ του Παγκοσμίου Λιγκ.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν κυρίαρχοι πάνω στο φιλέ με 13 μπλοκ έναντι 3 της Ελλάδας, η οποία… πέταξε 12 σερβίς έναντι μόλις 5 των Βέλγων, οι οποίοι έλεγχαν το ματς.

Πρώτος σκόρερ της Εθνικής ήταν ο Τζούριτς με 25 πόντους και 51% στην επίθεση, ενώ για τους Βέλγους που μοίρασαν το παιχνίδι Τούρλινγκ και Ντερό είχαν από 12 πόντους.

Αύριο (21:00) η Εθνική θα παίξει με την Μολδαβία και η νίκη είναι επιτακτική ανάγκη, αν θέλει να διατηρήσει τις ελπίδες της για πρόκριση στα τελικά.

Το ματς
1ο σετ: Το Βέλγιο ξεκίνησε καλύτερα και προηγήθηκε 4-1, ενώ έφτασε πρώτη στο τεχνικό ταιμ άουτ (4-8). Στη συνέχεια με τα σερβίς του Ντερό που δυσκόλεψαν την ελληνική υποδοχή, η διαφορά έφτασε στο +6 (6-12). Με τον Τερζή στο σερβίς και συνεχόμενους πόντους από Τζούριτς, Ανδρεάδη, η Εθνική μείωσε σε 9-12, αλλά οι Βέλγοι βρήκαν ξανά τις λύσεις και έφτασαν στο +5 (11-16) στο δεύτερο τεχνικό ταιμ άουτ. H ομάδα του Σωτήρη Δρίκου προσπάθησε να αντιδράσει, αλλά το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει σε 17-21 με τους Βέλγους να διατηρούν την διαφορά ασφαλείας και να φτάνουν στο 17-25.

2ο σετ: Οι φιλοξενούμενοι πήραν και πάλι από νωρίς το προβάδισμα και έφτασαν στον τεχνικό ταιμ άουτ προηγούμενοι με 8-5. Με άσο του Ντερό πάνω στον Πρωτοψάλτη η διαφορά ανέβηκε στο +4 (6-10). Το Βέλγιο συνέχισε να έχει σταθερή απόδοση με ισορροπίες στις γραμμές του και έτσι έφτασε στο 11-16 στο δεύτερο τεχνικό ταιμ άουτ. Οι Βέλγοι προηγήθηκαν 16-20, αλλά η Εθνική σε αυτό το σημείο ανέβασε στροφές και ξαναμπήκε στο ματς (18-20), αλλά γρήγορα η διαφορά επέστρεψε στο +4 (18-22). Η Εθνική δεν τα παράταση και με συνεχόμενους πόντους του Τζούριτς έφτασε στο 22-23, ενώ ο αρχηγός ήταν αυτός που μείωσε εκ νέου σε 23-24 με εξαιρετικό πλασέ πάνω στην γραμμή. Ωστόσο στην επόμενη φάση οι Βέλγοι τον περίμεναν και με τριπλό μπλοκ έκαναν το 23-25 και έκαναν το 2-0 στα σετ.

3ο σετ: Η Εθνική έχοντας την τελευταία ευκαιρία να πάρει κάτι από το ματς, είχε θετικό ξεκίνημα με τον Πρωτοψάλτη να παίρνει επίθεση και άσο για το 6-6 με τους Βέλγους ωστόσο να πηγαίνουν και πάλι πρώτοι στο τεχνικό τάιμ άουτ (6-8). Η Ελλάδα ισορρόπησε ξανά και ισοφάρισε με τον Κουμεντάκη σε 13-13, ενώ πήρε και το προβάδισμα (14-13) μετά από υπέρβαση των Βέλγων. Με δύο μπλοκ από Τζούριτς και Ανδρεάδη η Εθνική ξέφυγε με +2 (16-14) στο δεύτερο τεχνικό ταιμ άουτ. Οι Βέλγοι αντέδρασαν με τον Ντερό στο σερβίς να κάνει ζημιά στην ελληνική άμυνα με αποτέλεσμα το σκορ να ανατραπεί με σερί 4-0 (16-18). Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν και με +3 (17-20, 18-21) με τον Τζούριτς να μειώνει ξανά σε 20-21, ωστόσο ο Βαντεμβόρντ με εντυπωσιακό μπλοκ πάνω στον αρχηγό έκανε λίγο αργότερα το 21-23. Ο Τούρλινγκ τρύπησε το ελληνικό και έκανε το 22-24, ενώ με υπέρβαση του Τζούριτς το σετ ολοκληρώθηκε με 22-25 για το 3-0.