Από τριάρα σε τριάρα η Λίβερπουλ, σπουδαίες ανατροπές για Άστον Βίλα και Τότεναμ

Η Λίβερπουλ ήταν εξαιρετική μεσοβδόμαδα στην πρεμιέρα της στην League Phase του Champions League υποτάσσοντας με 3-1 την Μίλαν στο “Σαν Σίρο” και το απόγευμα του Σαββάτου (21/9) επιβεβαίωσε με τον πλέον εμφατικό τρόπο πως έχει αφήσει πίσω τη σοκαριστική εντός έδρας ήττα από την Νότιγχαμ πριν από μία εβδομάδα.

Εκείνη που πλήρωσε τα… σπασμένα ήταν η Μπόρνμουθ που επισκέφτηκε το “Άνφιλντ” στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής της Premier League, με την ομάδα του Άρνε Σλοτ να κάνει επίδειξη δύναμης πετυχαίνοντας τρία γκολ μέσα σε 12 λεπτά στο πρώτο μέρος και να φτάνει σε ένα άνετο 3-0, πανηγυρίζοντας την τέταρτη επιτυχία της στα πρώτα πέντε ματς.

Ο Λουίς Ντίας με δύο έξυπνα πλασέ ήταν εκείνος που άνοιξε το δρόμο για τη νίκη μέσα σε ένα τρίλεπτο (26′ 28′), με τον Νούνιες να επιλέγεται για τη θέση του σέντερ φορ αντί του Ζότα και να δικαιώνει τον προπονητή του, σημειώνοντας ένα πανέμορφο γκολ στο 38ο λεπτό.

Σπουδαίες ανατροπές σε Μπέρμιγχαμ και Λονδίνο

Ισόβαθμη με τους ρεντς είναι η Άστον Βίλα, με το σύνολο του Ουνάι Έμερι να επιστρέφει και εκείνη με φόρα στο Νησί έπειτα από την εκτός έδρας νίκη με 3-0 επί της Γιουνγκ Μπόις στην κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση και να πετυχαίνει μία μεγάλη ανατροπή κόντρα στην Γουλβς, με το 3-1 στο Μπέρμιγχαμ να διαμορφώνεται χάρη στα γκολ του Κόνσα στο 88ο λεπτό και του Ντουράν στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Ίδιο σενάριο, δηλαδή ανατροπή και τριάρα, γράφτηκε και στο “Tottenham Hotspur Stadium”, με την Μπρέντφορντ να προηγείται μόλις στα 33” με τον Εμπεουμό στο μίνι λονδρέζικο ντέρμπι και την ομάδα του Άγγελου Ποστέκογλου να φέρνει τούμπα το ματς με τα γκολ των Σολάνκε και Τζόνσον στο πρώτο μέρος και αυτό του Μάντισον ως κερασάκι στην τούρτα στο 85′ (3-1).

Σε ένα άλλο γήπεδο της αγγλικής πρωτεύουσας, η Φούλαμ του Μάρκο Σίλβα επιβλήθηκε με 3-1 της Νιούκαστλ και υποχρέωσε τους ασπρόμαυρους στην πρώτη αποτυχίας τους στη φετινή Premier League ενώ χωρίς νικητή ολοκληρώθηκαν οι αναμετρήσεις της Λέστερ με την Έβερτον (1-1) και της Σαουθάμπτον με την Ίπσουιτς (1-1), με τους μπλε να ισοφαρίζουν στο 90+5′ στην μάχη των νεοφώτιστων.

Το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα της 5ης αγωνιστικής

• Γουέστ Χαμ – Τσέλσι 0-3 (4′,18′ Τζάκσον, 47′ Πάλμερ)
  • Άστον Βίλα – Γουλβς 3-1 (73′ Γουότκινς, 88′ Κόνσα, 90+4′ Ντουράν / 25′ Κούνια)
  • Φούλαμ – Νιούκαστλ 3-1 (5′ Χιμένες, 22′ Σμιθ Ρόου, 90+2′ Νέλσον / 46′ Μπαρνς)
  • Σαουθάμπτον – Ίπσουιτς 1-1 (5′ Ντίμπλινγκ / 90+5′ Μόρσι)
  • Τότεναμ – Μπρέντφορντ 3-1 (8′ Σολάνκε, 28′ Τζόνσον, 85′ Μάντισον / 1′ Εμπεουμό)
  • Λέστερ – Έβερτον 1-1 (74′ Μαβιντίντι / 12′ Εντιαγέ)
  • Λίβερπουλ – Μπόρνμουθ 3-0 (26′ 28′ Ντίας, 37′ Νούνιες)
  • 21/09 19:30 Κρίσταλ Πάλας – Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ