Ακαδημία Πόλο: Πρώτη θέση στο τουρνουά «Μέγας Αλέξανδρος» με νίκες απέναντι σε Π.Α.Ο.Κ. και Ηρακλή

Οι ομάδες Παίδων του τμήματος Πόλο του ΑΡΗ τερμάτισαν στην πρώτη και δεύτερη θέση στο τουρνουά «Μέγας Αλέξανδρος» μετά τη νίκη τους με 15-6 επί του Π.Α.Ο.Κ. Και με 15-8 επί του Ηρακλή.

Ολοκληρώθηκε με επιτυχία το «περιφερειακό τουρνουά παίδων- κορασίδων 2022-2023 Μέγας Αλέξανδρος», το οποίο διεξήχθη υπό την αιγίδα της Περιφερειακής επιτροπής και έδωσε τη δυνατότητα στους νεαρούς αθλητές της Βόρειας Ελλάδας να παίζουν αγώνες όλη την χρονιά.

Στο χθεσινό πρώτο παιχνίδι ο ΑΡΗΣ 2 (θυμίζουμε ότι η ομάδα μας στο συγκεκριμένο τουρνουά κατέβασε δύο ομάδες Παίδων) κέρδισε με το ευρύ 15-6 την ομάδα του ΠΑΟΚ 2. Στο τελευταίο 1,5 οκτάλεπτο και ενώ το σκορ είχε πάει στο 9-2 δόθηκε η δυνατότητα στον προπονητή μας να χρησιμοποιήσει ακόμα και πολύ μικρότερους σε ηλικία αθλητές έτσι ώστε να αποκομίσουν εμπειρίες και να χαρούν το παιχνίδι.

Στον δεύτερο αγώνα της ημέρας η ομάδα παίδων ΑΡΗΣ 1 κέρδισε την αξιόμαχη ομάδα του Ηρακλή 2 με 15-8.

Και στα δύο παιχνίδια η ομάδα μας εμφανίστηκε με σύνθεση που αποτελούνταν μόνο από αθλητές γεννημένους το 2009 και μικρότερους, στο πλαίσιο της προετοιμασίας της για το πρωτάθλημα Παίδων της νέας σεζόν.

Η τελική κατάταξη του τουρνουά με μόνη εκκρεμότητα το τι θα γίνει με τους αγώνες της ομάδας του Πανσερραϊκού είναι: